88 procent uczestników rozpoczynających się we wtorek igrzysk paraolimpijskich w Tokio jest zaszczepionych przeciwko COVID-19 - poinformowali organizatorzy. W sobotę przedstawili plany zaktualizowania zasad, jakie mają obowiązywać podczas imprezy w związku z pandemią.
Protokół dotyczący tego zagadnienia w zasadzie ma pozostać taki sam jak w przypadku zakończonych 8 sierpnia igrzysk w Tokio.
— Ale musieliśmy dodać konkretne środki ze względu na potrzeby sportowców niepełnosprawnych oraz obecną sytuację w Japonii — zaznaczył Hidemasa Nakamura, szef głównego centrum operacyjnego igrzysk.
W Pałacu Prezydenckim trwa uroczystość wręczenia przez Parę Prezydencką nominacji paraolimpijskich na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. pic.twitter.com/8DK55tVwrY
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 16, 2021
Jak dodał, rozważane są ostrzejsze restrykcje dotyczące japońskich uczestników. Przedstawiciele gospodarzy stanowili jak na razie większość wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem zarówno podczas igrzysk, jak i w okresie poprzedzającym rozpoczęcie zmagań paraolimpijskich.
W sobotę nie doprecyzowano dokładnie nowych zasad, ale wskazano, że możliwe są zmiany w systemie częstotliwości wykonywania testów. Dotychczas obowiązywały codzienne badania dla sportowców oraz osób mających z nimi bliski kontakt, a reszta po trzech dniach codziennych testów potem poddawana była im co cztery dni.
Para Prezydencka wręczyła flagę narodową nominowanym na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. ???????? pic.twitter.com/rPCnxlzwM4
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 16, 2021
Nie jest wykluczone, że okres kwarantanny dla przylatujących z innych krajów zostanie wydłużony w porównaniu z obecnym dwutygodniowym.
Jak na razie wśród uczestników igrzysk paraolimpijskich wykonano ponad 40 000 badań pod kątem COVID-19. Wynik pozytywny dało 101 z nich. Możliwe jest także poluzowanie restrykcji w pewnym obszarze.
— Są paraolimpijczycy, którzy z powodu kłopotów z oddychaniem nie mogą nosić maseczek lub muszę czytać z ruchu warg rozmówców — wskazał Hisashi Nakaminami, przewodniczący Biura Integracji Igrzysk Paraolimpijskich.
Prezydent @AndrzejDuda: Droga Rodzino Paraolimpijska, ogromnie się cieszę, że możemy Państwa gościć. Z całego serca dziękuję za ten trud, który włożyliście w przygotowanie do Igrzysk. Życzymy Wam wszystkim najlepszych wyników.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 16, 2021
Kilkoro zawodników zwróciło się z prośbą o nienoszenie maseczki. Wnioski te są analizowane. W przypadku zgody osoby te, zamiast maseczki mają mieć umieszczony w obszarze ust przezroczyste powierzchnie ochronne.
— Pod względem skuteczności nie chronią równie dobrze, jak maseczki, więc konieczne będzie zachowanie dystansu — zaznaczył Nakaminami.
W zmaganiach paraolimpijskich ma uczestniczyć ok. 4,5 tysiąca zawodników ze 160 krajów. W tym gronie będzie 89-osobowa reprezentacja Polski. Zawody mają odbywać się bez publiczności, więc zabraknie wówczas na nich cesarza i innych członków jego rodziny. Wyjątek uczyniono tylko dla dzieci w wieku szkolnym, które przy zachowaniu sanitarnych rygorów bezpieczeństwa w ramach programu edukacyjnego będą mogły się pojawić na trybunach.
Rywalizacja sportowców niepełnosprawnych zakończy się 5 września.