Daniel Obajtek dla „GPC”: Polsce potrzebna jest energetyczna ewolucja

portal tvrepublika.pl 28-11-2022, 07:41
Artykuł
Szczecinianka00 CCA-SA 4.0

"Transformacja energetyczna to długotrwały proces, który musi się odbywać w sposób ewolucyjny. Inwestujemy nie tylko w przemysł petrochemiczny, lecz także w fotowoltaikę. Planujemy ponadto dalszy dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej" - mówił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek pytany był w wywiadzie o to, czy możemy już przechodzić na paliwa alternatywne. "Transformacja energetyczna? Tak, ale musi to być ewolucja, a nie rewolucja. Polska gospodarka jest częścią większego europejskiego systemu gospodarczego, więc nie da się od pewnych trendów odejść", powiedział prezes PKN Orlen.

 Zwrócił uwagę, że gospodarki europejskie są coraz bardziej przygotowywane na transformację, "ale łatwiej jest dokonać zmian w zakresie produkcji energii elektrycznej, niż zmienić paliwa używane w transporcie".

"Dziś chcemy mieć jak najwięcej energii elektrycznej z czystych źródeł. Dlatego takie właśnie inwestycje podejmujemy. Planujemy rozwój morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, inwestujemy w farmy na lądzie, fotowoltaikę, niskoemisyjne elektrownie gazowe, zakładamy budowę SMR-ów (małych reaktorów jądrowych) i MMR-ów (modułowych reaktorów jądrowych). To wszystko jest racjonalne z biznesowego punktu widzenia", powiedział Obajtek.

Natomiast - jak dodał - "jeśli chodzi o paliwa, to zgodnie z naszą deklaracją osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku docelowo chcemy, by były czyste i ekologiczne".

"To wymaga zastosowania technologii, które już są, ale często są jeszcze kosztowne. I tak na przykład produkujemy wodór z racji tego, że wykorzystujemy go m.in. do przemysłu petrochemicznego", powiedział prezes PKN Orlen.

Obajtek podkreślił w wywiadzie, że Orlen od lat jest koncernem multienergetycznym, "bo przecież dostarcza paliwa i produkuje energię elektryczną nie tylko dla potrzeb własnych, lecz także zewnętrznych". "Działaliśmy jak koncern multienergetyczny przez wiele lat tyle, że w mniejszej skali", podkreślił.

Na uwagę, że przed Orlenem kolejne inwestycje w zupełnie nowe źródła energii, m.in. tak zwany mały atom, Obajtek powiedział: "Tak, inwestujemy w OZE. Ale potrzebujemy też źródeł bilansujących system energetyczny. Dziś to jeszcze jest gaz ziemny i jednostki tego typu są potrzebne, ale konieczne są też lokalne SMR-y, które będą docelowo doskonałym stabilizatorem systemu. SMR-y mogą być też dobrym źródłem ciepła technologicznego dla naszych zakładów chemicznych. Rozwijamy się, wzmacniamy, zapewniając Polsce bezpieczeństwo energetyczne", zapewnił prezes PKN Orlen.

Więcej w najnowszym numerze „Gazety Polskiej Codziennie”. Polecamy!

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy