COVID-19 w Europie. Von der Leyen: Pandemia to maraton, a nie sprint

Artykuł
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Fot. PAP/EPA/YVES HERMAN / POOL

- Unia Europejska jest liderem, jeśli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19. Ponad 70 proc. naszego społeczeństwa, dorosłych, zostało w pełni zaszczepionych. Pandemia to maraton, a nie sprint - powiedziała w europarlamencie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiając orędzie o stanie UE.

- Ponad 70 proc. naszego społeczeństwa, dorosłych, zostało w pełni zaszczepionych. Jako jedyni dzieliliśmy się i oddawaliśmy ponad połowę naszych szczepionek reszcie świata. Ponad 700 mln dawek dostarczyliśmy Europejczykom i ponad 700 mln szczepionek dostarczaliśmy 130 krajom na całym świecie - powiedziała von der Leyen.

- Pandemia to maraton, a nie sprint. Wierzymy w naukę, pomagamy Europie i reszcie świata. Zrobiliśmy to co trzeba, zrobiliśmy to po europejsku. I to się sprawdziło. (...) Nie możemy jednak patrzeć na przyszłość całkowicie spokojnie. Nasz pierwszy priorytet to przyspieszenie szczepień na świecie. Na razie tylko 1 proc. dawek zostało udostępnionych w biednych krajach. To duża skala niesprawiedliwości. To jeden z geopolitycznych problemów w naszych czasach - zaznaczyła szefowa KE.

Drugim priorytetem jest - jak powiedziała von der Leyen - zwiększenie liczby szczepień w krajach UE. Jak oświadczyła szefowa KE, Unia zabezpieczyła 1,8 mld dawek szczepionki przeciw COVID-19. 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy