„Boski statek” połączył się „harmonią niebios”. Udane dokowanie statku z załogą do stacji kosmicznej
Statek kosmiczny Shenzhou 12 z trzema astronautami na pokładzie z powodzeniem zadokował do kluczowego modułu budowanej przez Chiny stacji kosmicznej – podała agencja Xinhua, powołując się na chińską agencję załogowych lotów kosmicznych CMSA.
Shenzhou 12 („boski statek”), wyniesiony na orbitę przez rakietę Długi Marsz 2F, skutecznie połączył się z cylindrycznym modułem Tianhe („harmonia niebios”) o godz. 15.54 czasu pekińskiego (godz. 9.54 w Polsce).
Zgodnie z planem trzej astronauci – Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo – mają zamieszkać w module Tianhe na trzy miesiące. Ich misja jest elementem budowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong („niebiański pałac”), która zgodnie z planem ma zostać ukończona do 2022 r.
Chiny budują własną stację kosmiczną między innymi dlatego, że z powodu sprzeciwu USA nie miały dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która działa od ponad 20 lat. Dla wielu Chińczyków misje kosmiczne są również dowodem na mocarstwowy status ich kraju.
W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem, po USA i b. ZSRR, który wysłał w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji. Od tamtej pory ChRL stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję, aby stać się potęgą w tej dziedzinie do 2030 roku.