Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
07:40 Wielkopolskie: Po wypadku kolejowym w Białośliwiu udrożnienie ruchu na jednym torze możliwe w piątek wieczorem
07:18 Warszawa: Od soboty wprowadzony zostanie wakacyjny rozkład komunikacji miejskiej
07:12 Warszawa: Z powodu upału w weekend zamknięte będą oddziały Muzeum Narodowego
06:20 Badanie IBRiS dla PAP: 58 proc. badanych uważa, że polska szkoła zmierza w złym kierunku
06:20 Polska: W piątek dla 4,9 mln uczniów zakończy się rok szkolny 2025/2026
05:20 USA: Floryda wykonała karę śmierci na najstarszym skazańcu w historii stanu
05:02 W piątek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,95 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce

Barwna procesja z powrotem na ulicach Łowicza. „To nasz symbol zwycięstwa nad wirusem”

Źródło: PAP/Roman Zawistowski

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią setki wiernych i turystów ponownie uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu (Łódzkie). Religijne wydarzenie w tym mieście jest wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W Łowiczu odbywają się największe i najbarwniejsze uroczystości ku czci Najświętszego Sakramentu w regionie łódzkim. Ze względu na towarzyszący procesji kolorowy korowód w tradycyjnych regionalnych pasiakach jest ona uznawana za najsłynniejszą w kraju.

W tym roku święto Bożego Ciała znów przyciągnęło do Łowicza tłumy wiernych z całej Polski. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią procesja wróciła też na dawną trasę po ulicach Łowicza.

Tradycja to rzecz święta

- Przed rokiem było skromniej niż zawsze, ale tradycja to dla nas rzecz święta. W Łowiczu to najważniejszy dzień w roku i nie mogłyśmy doczekać się, żeby znów było tak pięknie, gwarno i tłumnie. To nasz symbol zwycięstwa nad wirusem – mówiła jedna z mieszkanek Łowicza ubrana w tradycyjną księżacką spódnicę, koszulę, kamizelkę i korale.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św., tym razem odprawionej na Starym Rynku i celebrowanej przez ordynariusza diecezji łowickiej bp. Andrzeja Franciszka Dziubę.

- Oto wyczekiwane przez bardzo wielu łowickie Boże Ciało. Wyjdziemy po eucharystii, aby przejść ulicami naszego miasta, aby włączyć się naszą procesją w niekończący się korowód procesji Bożego Ciała w całym świecie. Chcemy wpisać się w to wielkie dziedzictwo wiary, które u nas w Łowiczu jest także wielkim dziedzictwem kultury – podkreślił w homilii duszpasterz.

Zaznaczył, że eucharystyczne bycie z Jezusem sprawi zbliżenie się do siebie, ale z respektowaniem zasad sanitarnych i troski o życie. "Niech dziś najważniejszym miejscem na tym rynku będzie ołtarz, który przypomina bogactwo naszych przodków i będzie wytyczał autentyczne nadzieje ku przyszłości" – dodał.

Barwna procesja

Po mszy jej uczestnicy przeszli w procesji do zlokalizowanych w centrum miasta czterech ołtarzy, przygotowanych przez Ojców Pijarów, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Łowiczu, mieszkańców Zabostowa Małego oraz wspólnotę neokatechumenalną. Przyozdobiono je polnymi kwiatami, zbożami, brzozowymi gałązkami i nawiązujących bezpośrednio do folkloru tych ziem.

Odgrodzony barierkami eucharystyczny szlak był bardzo barwny – z monstrancją w kształcie pelikana będącego herbem Łowicza oraz parafialnymi chorągwiami adorowanymi przez mężczyzn w tradycyjnych regionalnych strojach Księżaków Łowickich, m.in. z charakterystycznymi pasiastymi spodniami i pasem. Trasę tradycyjnie ubarwiały kwiatami dzieci oraz kobiety ubrane w białe koszule z łowickimi wyszywankami, wielobarwne pasiaste spódnice, korale, kwieciste chusty i wianki.

Orszakowi Najświętszego Sakramentu towarzyszyły również wyszywane ręcznie sztandary oraz figury i obrazy, grupa rekonstrukcyjna dawnego wojska, a także orkiestra i ludowy chór.

Do Łowicza zjechali wierni z całej Polski

W czwartek do Łowicza przyjechały rodziny z całego woj. łódzkiego i innych regionów Polski. „Przyjechaliśmy nacieszyć oczy i cieszyć się z ponownego bycia razem, bo w pandemii i czasie spędzonym w izolacji niewiele było okazji do takiej celebracji” - powiedziała pani Joanna z Poznania. Wierni podkreślali, że tak radosne obchody święta Bożego Ciała „niosą nadzieję na lepszy czas”.

- Oby można tu było wracać już zawsze, bo procesja w tym miejscu ma wyjątkową oprawę. To wielkie przeżycie modlić się w takich okolicznościach – dodał pan Piotr z Łodzi.

W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne zrezygnowano z Parady Pasiaków, czyli barwnego przejazdu ze Starego na Nowy Rynek z udziałem Księżanki i Księżaka Roku. Zaplanowano jednak prezentację sztuki ludowej i koncerty z udziałem zespołów ludowych w muszli koncertowej w parku Błonie. Stragany, czyli tzw. bobiki w tym roku wyjątkowo zostały rozstawione na targowisku miejskim.

Procesja na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

W 2014 r. łowicka procesja Bożego Ciała — ze względu na szczególną oprawę — została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To święto jest głęboko zakorzenione w tradycji Łowicza i celebrowane właściwie od kiedy zostało wprowadzone do Polski w XIV w. Uroczystość odbywa się według kultywowanej od lat w niezmienionej formie tradycji.

Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.

PAP