Przejdź do treści

Barwna procesja z powrotem na ulicach Łowicza. „To nasz symbol zwycięstwa nad wirusem”

Źródło: PAP/Roman Zawistowski

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią setki wiernych i turystów ponownie uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu (Łódzkie). Religijne wydarzenie w tym mieście jest wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W Łowiczu odbywają się największe i najbarwniejsze uroczystości ku czci Najświętszego Sakramentu w regionie łódzkim. Ze względu na towarzyszący procesji kolorowy korowód w tradycyjnych regionalnych pasiakach jest ona uznawana za najsłynniejszą w kraju.

W tym roku święto Bożego Ciała znów przyciągnęło do Łowicza tłumy wiernych z całej Polski. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią procesja wróciła też na dawną trasę po ulicach Łowicza.

Tradycja to rzecz święta

- Przed rokiem było skromniej niż zawsze, ale tradycja to dla nas rzecz święta. W Łowiczu to najważniejszy dzień w roku i nie mogłyśmy doczekać się, żeby znów było tak pięknie, gwarno i tłumnie. To nasz symbol zwycięstwa nad wirusem – mówiła jedna z mieszkanek Łowicza ubrana w tradycyjną księżacką spódnicę, koszulę, kamizelkę i korale.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św., tym razem odprawionej na Starym Rynku i celebrowanej przez ordynariusza diecezji łowickiej bp. Andrzeja Franciszka Dziubę.

- Oto wyczekiwane przez bardzo wielu łowickie Boże Ciało. Wyjdziemy po eucharystii, aby przejść ulicami naszego miasta, aby włączyć się naszą procesją w niekończący się korowód procesji Bożego Ciała w całym świecie. Chcemy wpisać się w to wielkie dziedzictwo wiary, które u nas w Łowiczu jest także wielkim dziedzictwem kultury – podkreślił w homilii duszpasterz.

Zaznaczył, że eucharystyczne bycie z Jezusem sprawi zbliżenie się do siebie, ale z respektowaniem zasad sanitarnych i troski o życie. "Niech dziś najważniejszym miejscem na tym rynku będzie ołtarz, który przypomina bogactwo naszych przodków i będzie wytyczał autentyczne nadzieje ku przyszłości" – dodał.

Barwna procesja

Po mszy jej uczestnicy przeszli w procesji do zlokalizowanych w centrum miasta czterech ołtarzy, przygotowanych przez Ojców Pijarów, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Łowiczu, mieszkańców Zabostowa Małego oraz wspólnotę neokatechumenalną. Przyozdobiono je polnymi kwiatami, zbożami, brzozowymi gałązkami i nawiązujących bezpośrednio do folkloru tych ziem.

Odgrodzony barierkami eucharystyczny szlak był bardzo barwny – z monstrancją w kształcie pelikana będącego herbem Łowicza oraz parafialnymi chorągwiami adorowanymi przez mężczyzn w tradycyjnych regionalnych strojach Księżaków Łowickich, m.in. z charakterystycznymi pasiastymi spodniami i pasem. Trasę tradycyjnie ubarwiały kwiatami dzieci oraz kobiety ubrane w białe koszule z łowickimi wyszywankami, wielobarwne pasiaste spódnice, korale, kwieciste chusty i wianki.

Orszakowi Najświętszego Sakramentu towarzyszyły również wyszywane ręcznie sztandary oraz figury i obrazy, grupa rekonstrukcyjna dawnego wojska, a także orkiestra i ludowy chór.

Do Łowicza zjechali wierni z całej Polski

W czwartek do Łowicza przyjechały rodziny z całego woj. łódzkiego i innych regionów Polski. „Przyjechaliśmy nacieszyć oczy i cieszyć się z ponownego bycia razem, bo w pandemii i czasie spędzonym w izolacji niewiele było okazji do takiej celebracji” - powiedziała pani Joanna z Poznania. Wierni podkreślali, że tak radosne obchody święta Bożego Ciała „niosą nadzieję na lepszy czas”.

- Oby można tu było wracać już zawsze, bo procesja w tym miejscu ma wyjątkową oprawę. To wielkie przeżycie modlić się w takich okolicznościach – dodał pan Piotr z Łodzi.

W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne zrezygnowano z Parady Pasiaków, czyli barwnego przejazdu ze Starego na Nowy Rynek z udziałem Księżanki i Księżaka Roku. Zaplanowano jednak prezentację sztuki ludowej i koncerty z udziałem zespołów ludowych w muszli koncertowej w parku Błonie. Stragany, czyli tzw. bobiki w tym roku wyjątkowo zostały rozstawione na targowisku miejskim.

Procesja na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

W 2014 r. łowicka procesja Bożego Ciała — ze względu na szczególną oprawę — została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To święto jest głęboko zakorzenione w tradycji Łowicza i celebrowane właściwie od kiedy zostało wprowadzone do Polski w XIV w. Uroczystość odbywa się według kultywowanej od lat w niezmienionej formie tradycji.

Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.

PAP

Wiadomości

Kraków tylko dla bogatych? Za sam wjazd do miasta zapłacimy 500 złotych!

Znaleźli miejsce pochówku Wikingów dzięki badaniom DNA

Trzęsienie ziemi miało siłę 23 tysięcy bomb zrzuconych na Hiroszimę

Atak hakerski na Japan Airlines. Opóźnione loty

Żona Assada "miała go zostawić". Ma 50 proc. szans na przeżycie

Tę historię opowiedzą muzycznie. Takie rocznice trzeba czcić

Przerwane połączenie podmorskie. Tam wtedy płynęły ich statki

Potępił "skandaliczny atak" Rosji na Ukrainę. Jest zapowiedź!

Nowy Jork. Taksówka wjechała w ludzi. Co najmniej 6 rannych

Trump: Grenlandczycy chcą przyłączenia ich wyspy do Ameryki

Unia Europejska współwinna wojnie? Saryusz-Wolski ostro o Nord Stream i wsparciu Ukrainy

Tutaj nie można obchodzić Świąt Bożego Narodzenia. ZOBACZ!

Zagranica oszalała na punkcie młodych górali, którzy grali podczas pasterki w Polsce

Po zamachu na media - nielegalna TVP Info straciła 75 procent widzów

Polacy na chwilówkach, Tusk w drogich ubraniach. ZAWRZAŁO: „Powinien być w pasiaku”

Najnowsze

Kraków tylko dla bogatych? Za sam wjazd do miasta zapłacimy 500 złotych!

Żona Assada "miała go zostawić". Ma 50 proc. szans na przeżycie

Tę historię opowiedzą muzycznie. Takie rocznice trzeba czcić

Przerwane połączenie podmorskie. Tam wtedy płynęły ich statki

Potępił "skandaliczny atak" Rosji na Ukrainę. Jest zapowiedź!

Znaleźli miejsce pochówku Wikingów dzięki badaniom DNA

Trzęsienie ziemi miało siłę 23 tysięcy bomb zrzuconych na Hiroszimę

Atak hakerski na Japan Airlines. Opóźnione loty