Antyszczepionkowcy i wulkaniczni negacjoniści. „Ignorancja staje się wartością społeczną”

Artykuł
Wybuch wulkanu na wyspie La Palma niczym szczepionki doczekał się swoich negacjonistów w hiszpańskim internecie
Fot. PAP/EPA/Miguel Calero

Najpierw negowali istnienie pandemii koronawirusa, potem sprzeciwiali się szczepieniom, uważając je za niepotrzebne i szkodliwe. Teraz wybuch wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma doczekał się swoich negacjonistów w hiszpańskim internecie. Twierdzą oni, że erupcja wulkaniczna nie jest przypadkowa, ale została celowo sprowokowana, by „odwrócić uwagę ludzi od niebezpiecznych szczepionek”.

„Negacjonistów wulkanu” jeszcze nie jest wielu, ale wywołują silne emocje i reakcje w sieciach społecznościowych. Uważają, że erupcja wulkanu, która spowodowała konieczność ewakuowania ponad sześciu tys. osób i wyrządziła poważne szkody materialne, to wynik makiawelicznego planu.

- Erupcję można sprowokować przez satelity z kamerami wyposażonymi w lustrzane obiektywy teleskopu, ogniskując je na kratery wulkaniczne - twierdzą.

- Jeżeli przyjrzycie się zdjęciom i nagraniom video zobaczycie, że lawa wylewa się ze zbocza wulkanu, a nie z jego wierzchołka, skąd, jak się wydaje, powinna wypływać. To bardzo dziwne, ta erupcja nie jest naturalnego pochodzenia - pisze jedna z negocjanistek na Twitterze.

Tymczasem erupcja wulkanu Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich jest erupcją typu szczelinowego, a nie centralnego (z krateru), tzn. materiał wulkaniczny wydobywa się wzdłuż podłużnych szczelin z wieloma otworami, przez które wypływa lawa.

Inni negacjoniści zapewniają, że „erupcje wulkanu sprowokowano, żebyśmy zapomnieli, że prąd jest coraz droższy”.

„Vacuna (hiszp. szczepionka) i volcan (hiszp. wulkan), oba słowa zaczynają się na literę „V” - przypadek? Nie sądzę - napisał użytkownik Twittera, kpiąc z miłośników teorii spiskowych i antyszczepionkowców.

- Ignorancja staje się wartością społeczną, a nawet przybiera pozy wyższości moralnej. W modzie jest antyintelektualizm - powiedziała kanadyjska naukowiec mieszkająca w Barcelonie, Catherine L'Ecuyer w wywiadzie dla „El Mundo”. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy