Wybuch wulkanu w Hiszpanii. Wojsko pomaga w ewakuacji

Artykuł
Wybuchowi wulkanu towarzyszyły wstrząsy
Fot. AFP

W niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palmie – podali hiszpańscy naukowcy agencji Reutera.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich (Involcan) poinformował na krótko przed wybuchem wulkanu, że na wyspie odnotowano wstrząs o magnitudzie 4,2, największy od ponad tygodnia, kiedy rozpoczęła się aktywność sejsmiczna w regionie. Eksperci zalecili wtedy prewencyjne ewakuowanie zagrożonej ludności.

Trwa ewakuacja mieszkańców i niektórych zwierząt hodowlanych. W pierwszej kolejności rozpoczęto ewakuowanie osób o ograniczonej mobilności z zagrożonych gmin. Szacunkowo ewakuacja może objąć ponad 1000 osób z kilku gmin.

W niedzielę lokalne władze zamknęły leśne szlaki i trasy turystyczne oraz odwołały wydarzenia kulturalne. Kontrolowane są drogi, a wiele z nich częściowo zamknięto dla ruchu.

Od ub. piątku 10 września na wyspie odnotowano ponad 25 tys. wstrząsów sejsmicznych. Ciśnienie zbierającej się pod powierzchnią magmy w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja spowodowało podniesienie się tej części wyspy o 15 cm.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania ukazujące wybuch wulkanu. Agencja EFE poinformowała, że wybuch został poprzedzony trwającymi ponad tydzień „tysiącami” wstrząsów sejsmicznych w okolicy.

Najwcześniejsza odnotowana erupcja wulkanu na La Palmie miała miejsce w 1430 roku. Podczas ostatniej erupcji w 1971 roku zginęła jedna osoba. Robiła zdjęcia blisko strumienia lawy. Wulkan Teneguia ostatni raz wybuchł w 1971 r., wyrzucając lawę przez ponad 3 tygodnie. Wzrost jego aktywności sejsmicznej odnotowuje się od 2017 r.

W 2011 r. doszło do podwodnego wybuchu wulkanu blisko wybrzeży sąsiadującej z La Palmą wyspy El Hierro, co nastąpiło po kilku tygodniach intensywnej aktywności sejsmicznej.

Źródło: Rauters

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy