Antyszczepionkowcy zaatakowali mobilny punkt. Dwie osoby ranne

Artykuł
W Niemczech ponad 61 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych
Fot. Twitter/ @Polizei_Thuer

We wschodnich Niemczech w mieście Gera w Turyngii doszło w sobotę po południu do ataku na zespół mobilnego punktu szczepień. W wyniku zdarzenia dwie osoby zostały ranne.

Atak miał miejsce w mobilnym punkcie szczepień przeciwko koronawirusowi na terenie jednego z centrów handlowych w Gerze. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mężczyzna, który miał poddać się szczepieniu, odmówił jednak przyjęcia preparatu, a gdy usłyszał, że wobec tego nie otrzyma zaświadczenia o zaszczepieniu, zaatakował personel medyczny.

Lokalne władze i policja potwierdziły incydent. Dwie osoby zostały ranne i trafiły do szpitala. Policja poinformowała o lekkich obrażeniach napastnika. Akcję szczepień w centrum handlowym przerwano.

To pierwszy taki incydent w Turyngii od początku kampanii szczepień przeciwko Covid-19.

W Niemczech ponad 61 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych. Jednak liczba nowych szczepień od tygodni spada, a nowych przypadków Covid-19 od połowy lipca z dnia na dzień przybywa.

– Liczba zaszczepionych ludzi jest za mała, by zapobiec przeciążeniu służby zdrowia – oświadczył Spahn w niemieckich mediach. 90 proc. pacjentów z Covid-19 na intensywnej terapii, to osoby niezaszczepione – dodał.

O zagrożeniu ostrzegał też Christian Karagiannidis, dyrektor naukowy Interdyscyplinarnego Stowarzyszenia Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej (DIVI). „Jeżeli do października znacznie nie wzrośnie liczba szczepień, to jesienią będziemy mieli naprawdę wysoki przyrost liczby pacjentów na intensywnej terapii" – powiedział.

Wirusolog Christian Drosten z kliniki Charite w Berlinie ocenił, że ewentualne złagodzenie restrykcji związanych z koronawirusem na jesieni jest ryzykowne. Ostrzegł, że wraz ze wzrostem zachorowań konieczne może być przywrócenie większych obostrzeń.

Według Instytutu im. Roberta Kocha, w Niemczech na Covid-19 zmarło ponad 92 tys. osób. W piątek zgłoszono prawie 2,9 tys. nowych przypadków infekcji oraz 24 związane z koronawirusem zgony.

 

Źródło: polsatnews.pl / PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy