Ambasady „walczą z homofobią” w Polsce. Sakiewicz: Ambasadorowie mają wątpliwości, czy to kontynuować

Artykuł
List jest podpisywany od 2012 r.
Fot. Unsplash/Jasmin Sessler

17 maja jest przez niektórych obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOT). Ambasador Danii w Polsce Ole Toft przedstawił list poparcia dla społeczności LGBTI w imieniu 48 ambasad.

„List niesie pozytywne przesłanie, odwołując się do podstawowych praw zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych zapisów prawnych i podkreśla ogromne znaczenie wspólnej pracy na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji” – napisała Ambasada Danii.

– To nic nowego. Ta inicjatywa jest powtarzana od 2012 r. – zauważył Tomasz Sakiewicz. – Rozmawiałem z niektórymi ambasadorami. Mają wątpliwości, czy należy to kontynuować. Dla nich problemem jest zarówno podpisanie, jak i wycofanie się z sygnowania tego listu, bo obie decyzje są jakąś deklaracją – dodał publicysta. Przypomniał, że „ta inicjatywa powstała na fali wiary w to, że może uda się dokonać zmiany rządu, uda się coś uzyskać”. – Dzisiaj spora część ma wątpliwości, to się toczy siłą rozpędu. Myślę, że powoli będzie się to zmieniać. Treść listu będzie skierowana nie tylko do Polski, ale będzie miała charakter odwołania się do ogólnych wartości,. Wtedy nie będzie to powodowało dysonansu dotyczącego ewentualnego mieszania się w nasze sprawy – powiedział Sakiewicz.

Pod listem podpisali się ambasadorowie: Argentyny, Australii, Austrii, Chile, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Ekwadoru, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Izraela, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, San Marino, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także Przedstawiciel Generalny Rządu Flandrii i Administrator Generalnej Wallonie-Bruxelles International.

Sygnatariuszami są też: Szef Biura Kontaktowego Parlamentu Europejskiego w Polsce, reprezentanci Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz Sekretarz Generalnego Wspólnoty Demokracji, a jako członkowie trójki koordynatorów: ambasady Belgii, Danii i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy