Europejska filia Amazona nie zapłaciła w ubiegłym roku ani grosza podatku CIT. W tym czasie osiągnęła rekordowe przychody ze sprzedaży w Europie – aż 44 mld euro – poinformował „The Guardian”. Mimo to spółka wykazała 1,2 mld euro straty.
Amazon otrzymał ponadto dodatkową ulgę podatkową w wysokości 56 mln euro, którą może wykorzystać w kolejnych latach.
Europejska filia Amazon zarabia w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Szwecji.
Paul Monaghan, szef organizacji Fair Tax Foundation, wyjaśnił metodę unikania płacenia podatków przez Amazona: przychody są rejestrowane w luksemburskiej spółce, która „na papierze” przynosi straty. Wiadomo już, że sytuacja ne zmieni się w najbliższych latach, bo amerykańska korporacja już zaplanowała straty na kolejne lata. Monaghan zauważa, że jest to nieuczciwa konkurencja, która może doprowadzić do monopolizacji rynku.
If the EU had a semblance of decency, a troika should be sent to Luxembourg & its banks should be shut down. But, of course, they only do this to the people of countries they impoverish on behalf of their technofeudal lords hiding their dough in Luxembourg https://t.co/Qn0xrgFD9g
— Yanis Varoufakis (@yanisvaroufakis) May 4, 2021
– Przychody Amazona poszybowały w górę, podczas gdy nasze ulice handlowe zmagają się z trudnościami. Tymczasem Amazon nadal przesuwa zyski do rajów podatkowych takich jak Luksemburg, by unikać płacenia swojej sprawiedliwej części podatków – powiedziała brytyjska posłanka Margaret Hodge. – Te wielkie firmy korzystają z naszych usług publicznych i infrastruktury oraz wyedukowanej siły roboczej. Ale w odróżnieniu od mniejszych firm i ciężko pracujących podatników, technologiczni giganci nie dokładają się do dóbr wspólnych – dodała.
Co Pan na to Panie @ZandbergRAZEM ? Zniszczono tysiące firm w Europie nie otrzymując w zamian nic. Czy Polska będzie następna? Co robi w tej sprawie europejska lewica??! https://t.co/y4W6pEHrbU
— Maciej Dikl ???????????????? (@maciej_dikl) May 4, 2021
Rzecznik Amazona twierdzi, że firma płaci wymagane podatki. „Podatek CIT opiera się na zyskach, a nie przychodach, a nasze zyski pozostają niskie w związku z dużymi inwestycjami oraz faktem, że sprzedaż jest bardzo konkurencyjnym i niskomarżowym biznesem” – twierdzi gigant w komunikacie. Ma ją też usprawiedliwiać „stworzenie tysięcy miejsc pracy”.
„The Guardian” przypomniał, że były szef ds. podatkowych Amazona Bob Comfort w 2011 r. mówił, że pomoc firmie obiecał premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który miał zapewnić osobistą pomoc w trudnych sprawach. W latach 2014-2019 Juncker był przewodniczącym Komisji Europejskiej. Zasłynął m.in. ze swojego zachowania na szczycie NATO. Polityk miał tak duży problem z utrzymaniem równowagi, że musiał być podtrzymywany przez innych. Tłumaczył po tym, że nie był pod wpływem alkoholu, tylko bolała go noga.