Wysokie kary dla byłego „bankiera watykańskiego” i jego prawnika. Trybunał Watykanu wydał wyrok

Artykuł
A. Giedrys/Flickr.com

Trybunał Państwa Watykańskiego skazał byłego dyrektora Instytutu Dzieł Religijnych (nazywanego potocznie „bankiem watykańskim”) Angelo Caloia oraz jego prawnika Gabriele Liuzzo na 8 lat i 11 miesięcy więzienia za pranie brudnych pieniędzy i defraudację oraz ukarał grzywną w wysokości 12 500 euro.

Syn Gabriele Liuzzo, Lamberto Liuzzo, został skazany na 5 lat i 2 miesiące więzienia oraz grzywnę w wysokości 8 tys. euro.

Wszyscy trzej mają dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Trybunał Państwa Watykańskiego nakazał również konfiskatę już zajętych kwot i zażądał wypłaty odszkodowania na rzecz Instytutu Dzieł Religijnych i SGIR (watykańskiej spółki zajmującej się nieruchomościami) w wysokości 23 mln euro.

81-letni Angelo Caloia kierował Instytutem Dzieł Religijnych od 1989 do 2009 r., kiedy to papież Benedykt XVI usunął go z urzędu. Został uznany za winnego defraudacji prawie 60 milionów euro w watykańskich nieruchomościach, które zostały „sprzedane” jego własnym firmom poprzez skomplikowaną sieć spółek offshore i firm luksemburskich, po tym jak pieniądze przemierzyły pół Europy. Te same zarzuty postawiono 96-letniemu Gabriele Liuzzo.

Watykan zajął 32 mln euro z ich kont osobistych i zamroził kolejne 25 mln w aktywach. Caloia próbował tłumaczyć, że miliony na jego kontach to spadek po teściowej. Ale podczas przesłuchania przed sądem nie mógł sobie przypomnieć jej imienia.

Źródło: eKai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy