Przejdź do treści
Akcja szczepień w Polsce nie zwalnia. To już ponad 12 mln osób
Fot. Canva

W Polsce wykonano dotąd ponad 27,6 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 12 mln osób – podano w piątek na rządowych stronach. W piątek ruszyła telefoniczna akcja zapisów na szczepienia przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Według najnowszych danych w Polsce wykonano dotąd dokładnie 27 621 910 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson jest 12 052 910 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 148 655.

Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 33 013 670 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 29 392 120 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 25 956 dawek. Zgłoszono 11 892 niepożądane odczyny poszczepienne.

W piątek ruszyła telefoniczna akcja zapisów na szczepienia przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

"Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły. Będzie wykonane blisko milion połączeń w najbliższym czasie, to oczywiście zajmie trochę czasu, ale tę akcję już zaczynamy. Więc proszę nie być zaskoczonym, jeśli te osoby, które nie są jeszcze zaszczepione, otrzymają telefon" – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do osób niezaszczepionych i niezapisanych na szczepienie będą dzwonić konsultanci Infolinii Narodowego Programu Szczepień – 989.

Z telefonicznej usługi będą mogły skorzystać również osoby, które mają wystawione e–skierowanie na szczepienie i na Internetowym Koncie Pacjenta podały swój numer telefonu.

Przez telefon będzie można ustalić termin i miejsce szczepienia oraz uzyskać informację o tym, jak się zaszczepić.

Konsultanci będą dzwonić do klientów od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-21.00.

NFZ zapewnia, że numery telefonów zostaną wykorzystane wyłącznie po to, żeby umówić się na szczepienie i zrealizować proces szczepienia.

Niedzielski wyraził nadzieję, że akcja szczepień doprowadzi do odporności populacyjnej. "Wszystkie wyniki badań mówią, że na przykład w kontekście wariantu delta to właśnie szczepienie jest dobrze zabezpieczającym środkiem, bo chroni w ponad 90 procentach przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem, więc to są realne efekty" – zaznaczył.

Zapowiedział też, że w najbliższym, bądź w kolejnym tygodniu, Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy powołującej fundusz kompensacyjny. Projekt przewidywałby odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.

W ramach kampanii profrekwencyjnej rząd angażuje gminy w całej Polsce, uruchamiając konkursy z licznymi nagrodami finansowymi. Gmina z najwyższym odsetkiem zaszczepionych otrzyma 2 mln zł, a pierwszych 500 gmin, które zaszczepią 67 proc. mieszkańców, otrzyma po 100 tys. zł.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstryZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat. 

PAP

Wiadomości

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Najnowsze

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?