Afganistan. Talibowie zakazują zmuszania kobiet do małżeństw

Artykuł
Afgańskie dziewczęta często są wydawane za mąż za pieniądze
Fot. Pixabay/ArmyAmber

Koniec z przymusowymi małżeństwami w Afganistanie - poinformowała w piątek agencja Associated Press. Rządzący Afganistanem Talibowie ogłosili wprowadzenie zakazu zmuszania kobiet do małżeństw, deklarując jednocześnie poparcie dla praw kobiet.

„Oboje (kobiety i mężczyźni) powinni być równi. Nikt nie może skłaniać kobiety do małżeństwa przez wymuszenie lub nacisk” - głosi rozporządzenie.

Jak podkreślają media, decyzja ta została podjęta w sytuacji, gdy zagraniczne rządy wstrzymały fundusze, które od lat wspomagały afgańską gospodarkę. Talibowie zaczynają sobie uświadamiać, że jednym z powodów sankcji jest nieprzestrzeganie równego traktowania płci.

Niedobory finansowe gwałtownie pogorszyły sytuację materialną mieszkańców Afganistanu, zaś przymusowe małżeństwa stają się coraz bardziej powszechne jako sposób na zdobycie funduszy, spłatę długów i wyżywienie rodzin. Częstokroć za mąż wydawane są niepełnoletnie dziewczęta, a nawet dzieci. Nowe zarządzenie nie reguluje dozwolonego wieku zawarcia małżeństwa. Wcześniej oficjalnie można było wziąć ślub po ukończeniu szesnastego roku życia.

Czytaj także: Afganistan: dzieci sprzedawane za jedzenie

Talibowie oświadczają teraz, że są przeciwni praktyce wymiany kobiet w zamian za pieniądze, czy w celu zażegnania sporu między zwaśnionymi mężczyznami. Rząd w Afganistanie zadecydował, że wdowa będzie mogła ponownie wyjść za mąż, gdy upłynie siedemnaście tygodni od śmierci męża i będzie miała prawo do wybrania nowego małżonka samodzielnie. Tradycyjnie kobieta po śmierci męża musiała wyjść za mąż za jednego z jego braci lub krewnych.

Źródło: polsatnews.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy