620 mln euro na pensje urzędników Parlamentu Europejskiego

Artykuł
Flickr.com/Public Domain Photos/CC BY 2.0

Prawie 193 mln euro na wynagrodzenia i zwroty kosztów dla europosłów; blisko 620 mln euro na pensje dla urzędników i tłumaczy, a także blisko 120 mln na przenoszenie pracy między Brukselą, Strasburgiem i Luksemburgiem – to niektóre wydatki PE w 2014 r.

Budżet Parlamentu Europejskiego to około jednego procenta ogólnego budżetu Unii Europejskiej i jednocześnie jedna piąta całkowitych kosztów administracyjnych wszystkich unijnych instytucji. W 2014 r. budżet PE wynosi 1,756 mld euro.

Z tej kwoty 35 proc. przeznaczana jest na pracowników, głównie na wynagrodzenia dla 6 tys. osób pracujących w administracji, a także na tłumaczenia ustne i pisemne (PE obraduje w 24 językach urzędowych UE) oraz podróże służbowe. Na ten cel przeznaczono w 2014 r. blisko 620 mln euro.

Parlament zatrudnia na stałe około 430 tłumaczy ustnych, jednak w czasie sesji plenarnych potrzebuje ich dodatkowo od 800 do tysiąca. PE zatrudnia też około 700 tłumaczy pisemnych, których zadaniem jest przełożenie na wszystkie unijne języki urzędowe ponad 100 tys. stron różnych dokumentów miesięcznie.

Około 27 proc. budżetu na 2014 r., czyli około 193 mln euro, przeznaczone jest na wydatki posłów, w tym zwroty kosztów podróży, prowadzenie biur i wynagrodzenia asystentów. I tak na wynagrodzenia dla posłów przewidziano prawie 76 mln euro, blisko drugie tyle – ponad 73 mln euro - przeznaczono na zwroty kosztów podróży. Z kolei prawie 44 mln euro europosłowie dostaną w tym roku na prowadzenie biur i wynagrodzenia dla asystentów.

Wydatki administracyjne oraz polityka informacyjna pochłoną 21 proc. budżetu. Działalność grup politycznych to dalsze 6 proc. budżetu.

Wydatki na budynki PE to 11 proc. tegorocznego budżetu europarlamentu. W tej kwocie mieszczą się koszty wynajmu, budowy, utrzymania, bezpieczeństwa i eksploatacji obiektów w trzech miejscach pracy parlamentu: Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu oraz wydatki na prowadzenie biur informacyjnych w 28 państwach członkowskich. W Brukseli i Strasburgu znajdują się siedziby PE, gdzie mają miejsce sesje i minisesje (w Brukseli), a w Luksemburgu mieści się sekretariat generalny tej instytucji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Litewski Sejm za wprowadzeniem Euro
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef rządu: Polska powinna przystąpić do strefy euro, ale jeszcze nie teraz

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy