Zakończył się koncert "Polska za wolną Ukrainą" w klubie Hybrydy

Artykuł
Telewizja Republika

Koncert w warszawskim klubie Hybrydy zakończył się z powodu przerwania koncertu na Majdanie w Kijowie.

 20.02

Uczestnicy koncertu opuszczają klub Hybrydy. Goście specjalni ze studia w klubie przenoszą się do studia Telewizji Republika, gdzie odbędzie się specjalny program.

uk

19.35

Trwa występ piosenkarki Lilu.

lilu

19.25

Głos zabrali przedstawiciel Białorusinów oraz przedstawiciel Litwinów, którzy wspierają walkę o wolność na Ukrainie. 

- Kryminaliści, którzy doszli do władzy boją się solidarności - mówił reprezentant Białorusi. - Demonstranci są prawdziwymi bohaterami, którzy walczą także o wolność innych ludzi, tych na Białorusi i tych w Rosji - kontynował. 

19:20

Głos w Hybrydach zabrał przedstawiciel Związku Ukraińców w Polsce, Piotr Tyma. Tłumaczy, co zaszło na Majdanie:

- Radykalna młodzież poszła kolumną w stronę budynków administracji prezydenta Janukowycza, by zmusić go do odwołania wprowdzonych w ostatnim czasie ustaw. Ta kolumna została zatrzymana przez oddziały Berkut. Doszło do podpalenia autobusów i tam ciągle trwa wojna z milicją. Lider opozycji Witalij Kliczko powstrzymał na chwilę walczących. To niekorzystne dla naszego przedsięwzięcia dlatego, że władza potrzebuje pretekstu do użycia siły przeciw Majdanowi. To powtórka sytuacji z zamieszek podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie. Stwarza się obraz, że opozycja jest zła. A zniszeczenie mienia jest dla władzy taki pretekstem. Wezwano wszystkich mężczyzn do utrzymania barykad ze wszystkich stron placu. Jedna z agencji podała, że Kliczko zaapalewoal, by Janukowycz nie byl Kadafim, by nie represjonowal opozycji. Dziś możemy oczekiwać wszystkiego, nawet szturmu na Majdan - powiedział Tyma.

Po tych słowach na scenę wszedł aktor Jerzy Zelnik, który wyrecytował wiersz "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta.

zelnik_01

Katarzyna Gójska-Hejke i Tomasz Sakiewicz proszą zebranych, by zostali jeszcze w Hybrydach, ponieważ ponowione będą próby wznowienia koncertu na Majdanie.

18.57

W oczekiwaniu na rozwój sytuacji w Kijowie, przybyli do Hybryd słuchają dalej koncertu grupy Dadana.

18.52

Koncert na Majdanie został przerwany. Oddziały specjalnej policji Berkut zbliżają się do sceny rozstawionej na placu. W Hybrydach wszyscy czekają na rozwój sytuacji. Tłumaczka języka ukraińskiego przeprasza w imieniu organizatorów za taki rozwój sytuacji.

18:30

Prezes Związku Polaków na Ukrainie Piotr Tyma przemawia z klubu Hybrydy po ukraińsku do zgromadzonych na kijowskim Majdanie. Namawia do skandowania po polsku hasła: "Kijów-Warszawa, wspólna sprawa!".

Głos zabrał też Adam Borowski, konsul honorowy Czeczenii w Polsce. Oto jego wystąpienie:

Witam serdecznie przyjaciół w Kijowie. Premier Czeczenii Achmied Zakajew pozdrawia serdecznie ludzi zgromadzonych na Majdanie. Czeczeni pamiętają wsparcie Ukraińców, gdy Czeczenia toczyła wojnę z Rosją. Na ziemi czeczeńskiej leży wielu Ukraińców, którzy oddali życie za wolność Czeczenii.  Czeczeni nigdy tego nie zapomną i wspierają walkę o wyzwolenie Ukrainy spod wpływów Rosji. A my, Polacy, mamy świadomość, że wolna i niepdoległa Ukraina, wolna od wpływów Rosji, to także bezpieczeństwo Polski. Jesteśmy z wami! Przypomnę tylko, że w rewolucji pomarańczowej brał udział mój 17-letni syn.

 

18.15

Do klubu Hybrydy przyszłi przedstawiciele mediów: TVP info i funkcjonującej przy Polskim Radiu Informacyjnej Agencji Radiowej. Trwa połączenie telewizyjne z kijowskim Majdanem.

17.50

Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Gójska-Hejke przywitali przdstawicieli innych narodów - Litwy, Białorusi i Czeczenii. - Witamy wszystkie narody na Koncercie Wolności. Wznieśmy jeszcze raz ten okrzyk: Kijów-Warszawa, wspólna sprawa! - nawołuje Sakiewicz.

Na scenę wyszedł przedstawiciel Związku Ukraińców w Polsce, Piotr Tyma.  - To dobra tradycja, że sąsiad sąsiadowi pomaga. Ten koncert to przykład takiej solidarności. Dziękuję inicjatorom koncertu, tym, kórzy Ukrainą się interesują i wspierają ją w walce o wolność - powiedział.

Tomasz Sakiewicz podziękował również patronom medialnym koncertu: Tygodnikowi Gazeta Polska, dziennikowi Superexpres, rozgłośni Polskie Radio Warszawa.

Na scenie wciąż gra Dagadana. - Warszawa i Kijów, i Polska i Ukraina to najwspaniajsze kraje świata. Myślimy o wolnej Ukrainie - improwizowała w rytm muzyki wokalistka. Zachęca też publiczność do wspólnego śpiewu, podając tekst.

hyb_670

17:30

W klubie zgromadziło się kilkaset osób, głównie młodzież. Wielu z nich narzuciło na siebie flagi ukraińskie. Jest również konsul honorowy Czeczenii Adam Borowski. Trwa występ grupy Dadana.

17:00

Do warszawskiego klubu Hybrydy zaczęli tłumnie ściągać goście. Z każdą minutą jest ich coraz więcej. Tomasz Sakiewicz, który obok Katarzyny Gójskiej-Hejke prowadzi to wydarzenie, namawia wszystkich, by podeszli bliżej sceny, na której niebawem zagrają młodzi artyści. Sakiewicz zachęca wszystkich do przećwiczenia okrzyku: "Kijów -Warszawa, wspólna sprawa!". Zgromadzeni chętnie skandują to hasło. Za chwilę na scenie zagra polsko-ukraiński zespół Dagadana. Wieczór uświetni też Lilu, znana z projektu "Panny Wyklęte". Czekamy też na recytacje Jerzego Zelnika, który już od kilkudziesięciu minut jest w Hybrydach.

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy