Marija Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ kolejny raz w ostrych słowach wypowiedziała się na temat Polski. Rosja od dłuższego czasu atakuje Polskę w kwestiach historycznych, zwłaszcza związanych z II wojną światową .
Według Zacharowej, nasz kraj robi farsę z prawdziwej pamięci o tej tragicznej karcie historii XX wieku.
– Szydercza praktyka łączenia zniekształconej wizji wydarzeń historycznych z odwoływaniem się do głębokich uczuć nigdy nie przestanie budzić naszego oburzenia – powiedziała rzecznik rosyjskiego MSZ. W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej resort spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej stwierdził, że pakt Ribbentrop-Mołotow (przez wielu polskich historyków określany mianem „IV rozbioru Polski”) był wyłącznie „nieszkodliwym traktatem”, którego zawarcie stanowiło dla Moskwy niezwykle trudną, choć konieczną decyzję.
#Zakharova: We regret to note that all too often #Poland makes a farce of the true memory of #WWII. The jeering practice of combining a distorted vision of historical events with appeals to deep-lying feelings will never stop arousing our indignation. pic.twitter.com/VwXvaj0LkP
— MFA Russia (@mfa_russia) September 3, 2020
Cytując słowa Zacharowej, moskiewskie MSZ zamieściło w mediach społecznościowych fotografię przedstawiającą Józefa Piłsudskiego i Józefa Becka z Josephem Goebbelsem oraz niemieckim dyplomatą Hansem Adolfem von Moltke. To samo zdjęcie organy państwowe Rosji wykorzystywały rok temu do forsowania tezy, że polsko-niemiecki pakt o nieagresji z 1934 r. utorował III Rzeszy drogę do ataku na ZSRR.
– Rosjanie dobrze znają historię, ale ich odpowiedzi nie byłyby zadowalające dla polskiego MSZ – przekonywała Marija Zacharowa, nawiązując do quizu wiedzy o II wojnie światowej, do którego rozwiązania polski resort nominował m.in. MSZ Rosji. Rzecznik rosyjskiego MSZ twierdzi, że Polska oblała egzamin, ponieważ zapomniała, które państwo odegrało decydującą rolę w pokonaniu nazistów i ocaleniu Europy przed fizyczną zagładą.
Internauci nie pozostali obojętni i przypominali m.in. o wspólnej paradzie Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Brześciu we wrześniu 1939 r.. Zwrócili przy tym uwagę na neutralny kontekst spotkania Piłsudskiego i Goebbelsa w porównaniu z kontaktami sowiecko-niemieckimi. Pojawiły się także zdjęcia dokumentujące zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow. Na jednej z fotografii widać Wiaczesława Mołotowa z samym Adolfem Hitlerem.