Wystawa „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć” w 65. rocznicę zrywu

Artykuł
W starciach zginęło co najmniej 58 osób
Fot. ipn.gov.pl

Wystawa plenerowa „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć” przybliży okoliczności wybuchu robotniczego zrywu sprzed 65 lat. Ekspozycja zostanie pokazana w Poznaniu, najważniejszych miastach regionu i w Warszawie.

Wystawa przygotowana jest przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 we współpracy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

W połowie czerwca, ze względu na pandemię w formie on-line, przeprowadzony zostanie III Test Wiedzy o Poznańskim Czerwcu – coroczny konkurs dla uczniów szkół średnich, w których mogą wykazać się wiedzą na temat wydarzeń z 1956 roku.

Po raz 10. odbędzie się też akcja „Światełko dla Czerwca’56”, której celem jest uczczenie ofiar i uczestników Czerwca oraz osób, które przez lata propagowały pamięć o poznańskim buncie.

Do obchodów 65. rocznicy Czerwca '56 przygotowuje się też IPN w Poznaniu. Wspólnie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu organizuje plenerowy koncert. W prasie ukaże się dodatek z okazji rocznicy Powstania Poznańskich Robotników.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy