Wreszcie dobry ruch rządu wobec "dyktatury" Facebooka!

Artykuł

Jeżeli serwis odmówi odblokowania postu albo konta użytkownika, ten będzie mógł w specjalnym punkcie kontaktowym zgłosić „nieuzasadnioną cenzurę treści” – zapowiedział szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Dziennik przypomina, że „polski rząd uruchomił wspólnie z Facebookiem pierwszy na świecie punkt, w którym użytkownicy portalu mogą zgłaszać nieuzasadnione cenzurowanie treści”.

Minister Zagórski zwrócił uwagę, że „problem dotyczył nie tylko treści prawicowych”. 

„W przestrzeni publicznej formułowane były sugestie, że pora coś z tym zrobić. Podjęliśmy więc niełatwe rozmowy z portalami społecznościowymi. (...) Rozmowy nie były łatwe, bo serwisy wychodzą z założenia, że działają w oparciu o swoje regulaminy i nikt nie ma obowiązku zakładania tam konta”– relacjonował szef resortu cyfryzacji.

Pytany, jak ma działać punkt kontaktowy, gdy np. Facebook zablokuje konto, Zagórski poinformował, że „do punktu będą się mogli zgłosić wszyscy ci, którzy uważają, że decyzja Facebooka o nieodblokowaniu treści jest nieuzasadniona i potrzebne jest ponowne rozpatrzenie sprawy”.

„Ale nadal rozpatrywać to będzie Facebook. Umówiliśmy się za to, że wszystkie sprawy, które będą przechodzić przez punkt kontaktowy, będą rozpatrywane z większą wnikliwością” – wyjaśnił.

DGP pytał ministra także o „zbliżanie obywatela z e-administracją”. Zagórski przypomniał, że kilka dni temu na stronie Obywatel.gov.pl resort uruchomił panel użytkownika. Mówił także o pakiecie deregulacyjnym, którego projekt ma być wkrótce przygotowany.

„Chcemy, by nowe regulacje zostały przyjęte do końca I kwartału 2019 r., ale pewne elementy będą wchodzić stopniowo” – poinformował.

Zagórski powiedział, że jest zadowolony z funkcjonujących od października przepisów, na których mocy kierowcy nie muszą wozić przy sobie dowodów rejestracyjnych czy potwierdzenia OC. Jednak – jak przyznał – „ja swoje dokumenty wożę przy sobie”.

Podsumowując osiągnięcia w cyfryzacji w ostatnich trzech latach Zagórski wskazał m.in. na sieci światłowodowe, profil zaufany, możliwości składania wniosków online w programie „Rodzina 500 Plus”. „Od niedawna można też zgłaszać narodziny dziecka przez Internet” – dodał.

W ocenie ministra cyfryzacji „potrzebujemy nowej ustawy o informatyzacji”. „Powinna spowodować, że o działaniu administracji zaczniemy wreszcie myśleć kryteriami internetu, a nie papieru” – podkreślił. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy