Via Carpathia coraz bliżej. "Marzenia się zmieniają w czyny”

Artykuł
Telewizja Republika

– Bierzemy udział w niezwykłym wydarzeniu, można powiedzieć pokoleniowym i epokowym. Bierzemy udział w podsumowaniu konferencji i podpisaniu deklaracji współpracy 9 państw, które podejmują się budowy wielkiego transeuropejskiego szlaku komunikacyjnego Via Carpathia. Marzenia się zmieniają w czyny – powiedział w Warszawie marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W stolicy odbyło się spotkanie przedstawicieli państw zainteresowanych budową trasy Via Carpathia. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele resortów właściwych ds. transportu w państwach zainteresowanych rozwojem Via Carpathia w randze ministra lub wiceministra, marszałkowie Sejmu RP, posłowie do Parlamentu Europejskiego, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Via Carpathia to nazwa korytarza transportowego przebiegającego przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię aż do Grecji.

Uczestnicy konferencji przekonywali o wysokiej randze szlaku Via Carpathia i konieczności zapewnienia środków europejskich w obecnej perspektywie jak również wpisania korytarza do sieci bazowej TEN-T na całym przebiegu przy kolejnej aktualizacji sieci TENT

Marszałek Sejmu przypomniał, że dziesięć lat temu po raz pierwszy intencję budowy Via Carpathi podpisały cztery państwa. Dzisiaj mamy dwakroć więcej państw i deklaracja Łańcut 2 jest podpisywana w ministerstwie infrastruktury i budownictwa (…) realizujmy Via Carpathię z odgałęzieniami tak, aby cała Europa wzdłuż granic Schengen była obudowana tą wielką trasą komunikacyjną – dodał.

Z kolei minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział, że planowana inwestycja ożywi nie tylko wschodnie województwa Polski, ale także Słowacji, czy Węgier. Jak dodał, Via Carpathia ożywi relacje gospodarcze i handlowe z państwami Europy Południowej.

– Pan profesor Lech Kaczyński doprowadził w 2006 roku do podpisaniu deklaracji Łańcut. Wielkim zaszczytem dla nas jest to, że możemy być kontynuatorami (…) dzisiejsza konferencja potwierdziła determinację wszystkich państw, które dołączają do grupy – powiedział Adamczyk.

Dzisiejsza konferencja to kontynuacja inicjatywy powziętej w 2006 roku w Łańcucie pod patronatem i w obecności śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP. Podczas międzynarodowej konferencji w Łańcucie ministrowie ds. transportu siedmiu krajów, przez które przebiega szlak podpisali Deklarację Łańcucką, w której zobowiązali się m.in. do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu włączenia ww. szlaku na całej długości (Klaipeda - Kaunas – Białystok – Lublin – Rzeszów – Kosice – Miskolc – Debrecen – Oradea – Logoj - Calafat/Constanta – Sofija/Svilengrad – Thessaloniki) do sieci TEN-T w ramach prowadzonej w UE rewizji wytycznych w tej kwestii.

W grudniu 2014 roku europosłowie Platformy Obywatelskiej zablokowali projekt międzynarodowej autostrady łączącej kraje Europy Środkowo-Wschodniej z państwami bałtyckimi i krajami bałkańskimi. CZYTAJ WIĘCEJ

 

 

Źródło: ECR, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy