Trwa rozbijanie zatoru lodowego na Zbiorniku Włocławskim. Zator ma aż siedem kilometrów

Artykuł
Na wiślanym Zbiorniku Włocławskim bezpośrednio przy kruszeniu zatoru pracuje sześć lodołamaczy, a dwa działają nieco poniżej
Fot. PAP/Szymon Łabiński

Trwa rozbijanie zatoru lodowego o długości ok. 7 km w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim. Czoło rozległego zatoru znajduje się w rejonie Woli Brwileńskiej, niedaleko Płocka, gdzie ponownie pracują lodołamacze. Wzrósł nieco poziom rzek w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej.

Jeszcze wczoraj Wody Polskie informowały, że jazy na stopniu wodnym Włocławek były zamknięte, gdyż „musi dopłynąć w pobliże stopnia duża ilość kry, a wtedy będzie można otworzyć jazy, by spławiać lód”. Jak wyjaśniono, „woda jest potrzebna do zrzutu lodu z obecnie łamanego zatoru i dlatego sama woda nie jest przepuszczana przez jazy”.

Poziom Wisły w Wyszogrodzie podniósł się dziś przed południem do 595 cm, przekraczając stan alarmu o 45 cm – od wczoraj przybyło tam 5 cm wody. Podobnie jest w Kępie Polskiej, gdzie dziś przed południem poziom rzeki wynosił 507 cm, czyli 7 cm ponad stan alarmowy – od wczorajszego wieczora przybyło tam 4 cm wody.

Wisła na terenie powiatu płockiego podniosła się średnio o kilka centymetrów. Nie jest to dużo, ale w czasie odwilży te wzrosty będą na pewno większe. Na razie nie docierają do nas żadne niepokojące sygnały – powiedział Piotr Jakubowski, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim.

Na wiślanym Zbiorniku Włocławskim, w rejonie Woli Brwileńskiej, bezpośrednio przy kruszeniu zatoru lodowego pracuje obecnie 6 lodołamaczy, a dwa pozostałe działają nieco poniżej, spławiając pokruszoną krę wraz z nurtem Wisły w kierunku tamy we Włocławku, gdzie lód wraz z wodą zrzucany jest przez zaporę.

W Płocku wciąż obowiązuje ogłoszony 8 lutego alarm przeciwpowodziowy. Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy ogłoszony 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy