To już dzisiaj! PiS rusza ze swoją kampanią wyborczą

Artykuł
Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński / flickr.com/pisorgpl/CC BY-SA 2.0

Premier Mateusz Morawiecki konferencją na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie rozpocznie objazd kraju przed wyborami parlamentarnymi. Wystąpienie szefa rządu rozpocznie się o godzinie 11.00.

Następnie premier kampanijnym busem uda się w kilka miejsc na Mazowszu. O godzinie 12.45 zaplanowano wystąpienie Mateusza Morawieckiego na Placu Kościuszki w Sochaczewie, a o 14.25 na dworcu autobusowym w Rawie Mazowieckiej. O godzinie 15.30 szef rządu wystąpi w Grójcu w produkującej okapy firmie MAAN, a o 17.00 w jednym z domów jednorodzinnych w Otwocku. Ostatni punkt dnia to wizyta w Domu Kultury w Halinowie. Tam wystąpienie Mateusza Morawieckiego zaplanowano na godzinę 18.20.

Projekt ustawy określającej zasady organizacji i zabezpieczenia lotów VIP-ów

W Biuletynie Informacji Publicznej rządu zostanie opublikowany projekt nowej ustawy, określającej zasady organizacji i zabezpieczenia lotów najważniejszych osób w państwie. Zapowiedział to w ubiegłym tygodniu szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, który przedstawił założenia projektu. Dokument przekazano do konsultacji klubom parlamentarnym, które miały do wczoraj czas na wniesienie do niego uwag.

Centralny rejestr lotów polityków

Projekt ustawy ma precyzyjnie wskazywać kto może wsiąść do samolotu odbywającego lot o statusie HEAD, przewiduje również stworzenie centralnego rejestru lotów polityków oraz podział na rodzaje lotów realizowanych z najważniejszymi osobami w państwie. Projekt zakłada, że w lotach nie będą mogli brać udziału członkowie rodzin i bliscy najważniejszych osób w państwie o ile nie będą członkami oficjalnej delegacji. Za wyjątkiem prezydenta najważniejsi użytkownicy rządowych samolotów i śmigłowców nie będą mogli ich wykorzystywać do powrotów do domu. Za loty oficjalne będą uznawane wyłącznie te związane z wykonywaniem obowiązków służbowych przez premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Dalsze prace

W przeprowadzonych przez Kancelarię Premiera konsultacjach dotyczących projektu udział wzięli przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych, za wyjątkiem przedstawicieli klubu PO-KO, oraz urzędy, które zajmują się organizacją lotów – Urząd Lotnictwa Cywilnego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Projektem nowego aktu prawnego Sejm ma się zająć na najbliższym posiedzeniu, pod koniec sierpnia.

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy