Tarcza prawna ma ułatwić działalność przedsiębiorców. Prace nad jej pierwszym etapem zostały właśnie zakończone. W maju ruszą konsultacje, a latem ustawa trafi do parlamentu.
Wiceminister Anna Kornecka poinformowała, że nad tzw. Tarczą Prawną pracowało ministerstwo rozwoju, pracy i technologii oraz międzyresortowy zespół ds. likwidowania barier administracyjnych i prawnych.
- W pierwszym etapie prac nad Tarczą przejrzano ponad 150 propozycji zmian, które mają ułatwić życie obywatelom i funkcjonowanie przedsiębiorcom w otoczeniu gospodarczym m.in ze względu na utrudnienia związane z epidemią, ale nie tylko - przyznała.
Proponowane zmiany
Wprowadzone zmiany mają mieć charakter uniwersalny. Zostaną one wprowadzane etapami. 31 marca do wpisu wykazu prac legislacyjnych rządu, ministerstwo rozwoju złożyło projekt ustawy o likwidowaniu barier administracyjnych i prawnych mających wpływ na funkcjonowanie obywateli i przedsiębiorców.
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka podała, że ustawa przewiduje pięć ułatwień.
- Wprowadzenie postępowania uproszczonego i milczącego załatwienia sprawy, wprowadzenie jednoinstancyjności w niektórych postępowaniach administracyjnych, cyfryzacja i automatyzacja procedur oraz inne formy uproszczeń, a także tzw. przepisy covidowe, które są do wprowadzenia na czas pandemii i sprowadzają się np. do przesunięcia w czasie niektórych obowiązków regulacyjnych - powiedziała.
- Szacujemy, że w maju projekt trafi do konsultacji, a latem pod obrady parlamentu. Kolejne odsłony Tarczy prawnej będą się pojawiać w cyklach kwartalnych - dodała.
Kwoty, które przeznaczyliśmy na pomoc firmom w kryzysie, to nie są tylko cyfry. Stoją za nimi ????konkretne sumy, które wpłynęły na konta konkretnych firm. Co dały przedsiębiorcom❓
— Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (@MRPiT_GOV_PL) March 22, 2021
????Zobaczcie spot.https://t.co/fSAVF3axUt pic.twitter.com/buJJgICh4y