Syn rotmistrza Pileckiego: Komuniści nie wykreślili mojego ojca z pamięci narodu

Artykuł
Rotmistrz Witold Pilecki podczas procesu
wikipedia/domena publiczna

– Komunistom nie udało się wykreślić mojego ojca z pamięci narodu – powiedział syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej Pilecki. W dworku w Łopusznej koło Nowego Targu zaczęły się zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu o rotmistrzu.

Bardzo się cieszę z rozpoczęcia zdjęć do filmu o moim ojcu i mam nadzieję, że będzie on miał wpływ na szerzenie jego pamięci. Moje wspomnienia z ojcem to siedem przedwojennych lat, później to kontakty głównie listowne, ale też jego niespodziewane przyjazdy do rodzinnego domu. Wychowywał nas w duchu patriotycznym, nawet zabawy z nim miały patriotyczny kontekst – opowiadał Andrzej Pilecki.

Realizatorzy filmu wybrali dwór Tetmajerów w Łopusznej koło Nowego Targu ze względu na wyjątkowość i wszechstronność tego budynku. – Wnętrza dworu posłużą nam za dom w Sukurczach, czyli rodzinny majątek Pileckich, gdzie wiedli szczęśliwe życie – mówił Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento z Oświęcimia, pomysłodawca, producent i współscenarzysta filmu „Pilecki”. Wnętrza dworu „zagrają” też dom w Włoszech, gdzie rotmistrz pisał raport o Holokauście, a także wnętrza konspiracyjnych mieszkań warszawskich.

Wasztyl zaznaczył, że film jest realizowany dzięki publicznej zbiórce pieniędzy w ramach akcji „Projekt: Pilecki”. Dotychczas udało się zebrać ponad 150 tys. zł. – Wiele rzeczy robimy bez pieniędzy, ale spotykamy się z dużą życzliwością przy realizacji tego filmu – dodał.

Kolejne zdjęcia będą realizowane w okolicach Krzeszowic, gdzie nagrane będą sceny batalistyczne. Później ekipa filmowa przeniesie się w okolice Oświęcimia i Brzeszcza, a następnie do Warszawy i Krakowa. Większość zdjęć zostanie zrealizowana do czerwca. Film publiczność obejrzy wczesną jesienią.

Odtwórca roli Witolda Pileckiego, Marcin Kwaśny ocenił, że mentalnie wiele rzeczy wiąże go z rotmistrzem. – Odnajduję w sobie cząstkę Witolda Pileckiego. Myślę, że mamy podobną wrażliwość, jestem tak jak on optymistą. Pilecki nawet będąc w Auschwitz pocieszał ludzi i dawał współwięźniom namiastkę nadziei w tym piekle na ziemi. Jego raport, który został dostarczony do Londynu, nie spowodował reakcji, na którą liczył. On oddał całe swoje życie ojczyźnie – mówił Kwaśny.

Aktor skrupulatnie przygotowywał się do odegrania roli rotmistrza, m.in. prowadził długie rozmowy z córką i synem Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech.

Rotmistrz Pilecki został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku; zrehabilitowano go dopiero w 1991 roku.

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył w 2006 roku rtm. Witolda Pileckiego Orderem Orła Białego; w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Źródło: PAP, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy