Sokoły wracają do polskich lasów. Sukces Nadleśnictwa Torzym

Polska populacja sokoła wędrownego liczy ok. 70 par
Fot. Pixabay/Christel SAGNIEZ

Po raz kolejny sokoły wędrowne przystąpiły do lęgu w lasach Nadleśnictwa Torzym. W ubiegłym roku wychowały dwa młode, zajmując gniazdo kruka. W tym roku do lęgu wykorzystały wybudowaną platformę – poinformowała Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Użytkowane przez sokoły gniazdo rozpadło się, więc Nadleśnictwo Torzym we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zainstalowało platformę gniazdową. Sztuczne gniazdo zostało umieszczone w tym samym miejscu, w którym znajdowało się gniazdo. Już trzy dniu po instalacji zaobserwowano samca sokoła. Jeszcze podczas trwania sezonu lęgowego, na wniosek nadleśnictwa wokół drzewa z gniazdem została utworzona strefa ochronna, do której wstęp jest dozwolony wyłącznie dla leśników oraz uprawnionych przyrodników.

Przez cały rok samiec pilnował gniazda, odganiając z kruki i inne ptaki. W końcu para sokołów przystąpiła do lęgu, a młode przyszły na świat na początku maja. Obecnie w gnieździe znajdują się trzy pisklęta, które za dwa miesiące będą mogły samodzielnie polować.

Polska populacja sokoła wędrownego liczy ok. 70 par, z czego ok. 30 gniazduje w lasach.

 

Źródło: Nadleśnictwo Torzym, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy