"Reaktywacja stalinowskiej propagandy?" Wiceprezes IPN odpowiada Czarzastemu

Artykuł
Flickr

Armia Czerwona w latach 1944-45 nie wyzwoliła Polski, lecz ją zniewoliła – powiedział w czwartek wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Związek Sowiecki nie pozwolił na odbudowę niepodległej Polski, niszczył także Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne – podkreślił.

Słowa Mateusza Szpytmy odnoszą się do często formułowanej tezy, że Armia Czerwona w latach 1944-45 wyzwoliła Polskę

– Związek Sowiecki nie pozwolił na odbudowę niepodległej Polski, zagarnął połowę jej terytorium, uniemożliwił powrót do kraju władz RP, a także aresztowaniami, mordami i wywózkami do łagrów niszczył Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne – podkreślił Szpytma.

Propagowanie poglądu, że sowieci wyzwalali ziemie, na które wkaraczali nazwał "reaktywacją stalinowskiej propagandy":

– Tak samo mówiła o "wyzwoleniu" wschodnich ziem w 1939 roku. Wystarczy sięgnąć do słownikowej definicji pojęcia "wyzwolenie". Otóż "wyzwolić" to znaczy uczynić kogoś wolnym, niezależnym. Reaktywowanie stalinowskiej propagandy jest obraźliwe dla tego, co wyraża chociażby stojący przed Sejmem pomnik Polskiego Państwa Podziemnego” – ocenił wiceprezes IPN.

– Wielu Polaków liczyło, że koniec okupacji niemieckiej będzie wyzwoleniem. Jednak zamiast wolności było nowe zniewolenie, nowe zbrodnie, sowieckie garnizony i rządy sowieckich nominatów. Tak jak Niemcy w czerwcu 1941 roku uwolnili wielu więźniów NKWD, ale przynieśli nowy terror, zbrodnie i zniewolenie, tak Sowieci uwolnili m.in. więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Ale rozpoczęli nowy okres terroru i zniewolenia. Zakładali nowe obozy, mordowali i wywozili ludzi, prowadzili masowe represje – wymieniał Szpytma.

Słowa wiceprezesa IPN są bezpośrednią odpowiedzią na wypowiedź lidera SLD Włodzimierza Czarzastego. W środę podczas programu „Gość Wiadomości” w TVP powiedział, że:

– Tereny, które zostały wyzwolone, tereny odzyskane, były wyzwalane przez dwie armie – jedna armia to była armia Wojska Polskiego m.in. przez gen. Jaruzelskiego, akurat tam wtedy koło Szczecina szła, a druga armia to była armia, w której byli żołnierze rosyjscy, radzieccy wtedy, a byli i ukraińscy również – dodał lider SLD.

 23 września br. Czarzasty powiedział, o żołnierzach sowieckich że „ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność”.

W czwartek poseł PiS Dominik Tarczyński złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie promowania ustroju totalitarnego. to reakcja polityka na słowa szefa SLD.

– W mojej ocenie jest to absolutna promocja ustroju totalitarnego. Uważam, że jest to niezgodne z polskim prawem. Takie słowa nie mogą padać, musimy reagować w imię godności narodu polskiego – powiedział Tarczyński.

Źródło: MEDIA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy