Duda: Odbudowa pałaców Saskiego i Brühla ideą łączącą miliony Polaków

Artykuł
Ogród Saski (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
Fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. „Odbudowa pałaców Saskiego i Brühla wraz z kamienicami przy ul. Królewskiej jest wielką wspólnotową ideą, która łączy miliony Polaków. Będzie to pomnik narodowego jubileuszu stulecia odrodzenia się niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał Andrzej Duda.

Klasycystyczny pałac Saski znajdował się przy dzisiejszym placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Został zniszczony przez wojska niemieckie po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 r. Z kolei rokokowy pałac Brühla, znajdował się w Warszawie przy ul. Wierzbowej 1. On również w 1944 został wysadzony przez Niemców. Dotychczas żaden z nich nie został odbudowany. „Mimo upływu 76 lat od zakończenia okupacji hitlerowskiej puste miejsce po dawnej rezydencji jest wciąż niezabliźnioną raną na ciele Warszawy, zburzonej przez Niemców” – zauważył Andrzej Duda.

Teraz ma się to zmienić. „Gmachy wzniesione w historycznym kształcie dopełnią przestrzeń placu Piłsudskiego – centralnego miejsca w stolicy, aby służyć wszystkim obywatelom, symbolizując suwerenność i nowoczesność państwa polskiego” – napisał prezydent.

„Osobiście jestem głęboko przekonany do idei przywrócenia historycznego kształtu placowi Piłsudskiego. Uważam, że będzie to miało olbrzymie znaczenie dla naszego państwa i narodu. Odbudowując pałace Saski i Brühla oraz towarzyszący im zespół kamienic, nie odzyskamy – bezpowrotnie utraconej – substancji materialnej i bezcennych pamiątek przeszłości. Stworzymy jednak coś być może jeszcze ważniejszego: znak naszych tradycji, tożsamości, dokonań i ciągłości dziejów naszej Ojczyzny. Sens odbudowy tego założenia nie polega bowiem tylko na pięknie jego architektury, lecz przede wszystkim na tym, czym budowle te były, co oznaczały dla naszych rodaków wtedy i co oznaczają teraz dla nas” – zauważył Andrzej Duda.

Orędownikiem odbudowy pałacu Saskiego był Lech Kaczyński. Za jego sprawą przeprowadzono badania archeologiczne, a zachowane piwnice zostały objęte ochroną konserwatorską. Wykopaliska, udostępnione publiczności 15 lat temu, przyciągały rzesze ludzi.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy