„Pomagamy sprawiedliwie” - informacja o działaniach Funduszu Sprawiedliwości

Artykuł
ms.gov.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło dziś posłom opozycji obszerną dokumentację działań Funduszu Sprawiedliwości. Kamila Gasiuk-Pihowicz i Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej otrzymały do wglądu kilkadziesiąt tomów akt. Przygotowanie tych materiałów wymagało dużych nakładów pracy i zaangażowania wielu pracowników Ministerstwa. Parlamentarzystki mogły zapoznać się z wieloma cennymi działaniami Funduszu Sprawiedliwości.

Fundusz Sprawiedliwości pomaga ofiarom przestępstw i chroni społeczeństwo przed przestępstwami. Wpływają do niego pieniądze
zasądzone od sprawców przestępstw. Fundusz przekazuje je na ustawowe cele, w sposób całkowicie transparentny. Beneficjenci są wyłaniani w jawnych konkursach, w których podlegają ocenie według jasnych kryteriów.

Sieć pomocy pokrzywdzonym

Dzięki zmianie prawa dokonanej przez rząd Zjednoczonej Prawicy Fundusz Sprawiedliwości zwiększył ponad 40-krotnie kwoty przekazywane na ośrodki pomocy pokrzywdzonym przestępstwem. W 2012 r. – za czasów rządów PO-PSL – fundusz przekazał ośrodkom pomocy zaledwie 1,6 mln zł. W  2019 r. było to już 76 mln zł.

Powstała pierwsza w historii ogólnopolska sieć pomocy. Działa już 370 takich punktów – są prawie w każdym powiecie - które
świadczą profesjonalną,  kompleksową i bezpłatną pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Ale to nie koniec –powstają kolejne punkty, tak aby sieć pomocy pokryła cały kraj i pokrzywdzeni nie musieli szukać pomocy w innych miastach.

Uruchomiona została pierwsza w kraju ogólnokrajowa telefoniczna Linia Pomocy Pokrzywdzonym. Całodobowa linia działa od lutego 2019 r. (+48 222 309 900). Dzięki niej można szybko uzyskać pomoc psychologiczną i prawną, także anonimowo, oraz umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Do błyskawicznego kontaktu służy również specjalny adres e-mail.  W ośrodkach oraz telefonicznie udzielono pomocy 55 tys. osobom poszkodowanym w wyniku przestępstw.

Klinika „Budzik” dla dorosłych

Sfinansowano budowę nowej kliniki „Budzik” fundacji Ewy Błaszczyk, w której najlepsi lekarze w kraju prowadzą innowacyjny program wybudzania ludzi ze śpiączki. Na to specjalistyczne centrum medyczne związane z rehabilitacją osób pokrzywdzonych przestępstwami Fundusz przeznaczył prawie 40 mln złotych. Nowy „Budzik” dla dorosłych po ciężkim udarze mózgu powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Fundusz wsparł również fundację Subvenio, która finansuje rehabilitację na terenie całego kraju.

Sprzęt medyczny dla szpitali

Za ponad 35 mln złotych zakupiony został specjalistyczny sprzęt medyczny dla polskich szpitali. Za milion złotych z funduszu w Klinice Ortopedii, Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Otwocku powstał pierwszy na Mazowszu ośrodek replantacyjno-rekonstrukcyjny. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał trójwymiarowe urządzenie do stosowania implantów kręgosłupa. W sumie Fundusz Sprawiedliwości wyposażył w specjalistyczny sprzęt medyczny już ponad 120 szpitali w całej Polsce.

Wyposażenie dla strażaków

Ochotniczym Strażom Pożarnym w całej Polsce Fundusz zapewnił najnowocześniejszy sprzęt do ratowania zdrowia i życia za ponad 150 mln złotych. Ze środków Funduszu Sprawiedliwości zakupiono m.in. ponad 100 wozów strażackich. Strażacy ochotnicy są najczęściej pierwsi na miejscu wypadków czy katastrof i dzięki profesjonalnemu sprzętowi mogą sprawnie i skutecznie ratować ludzi. Doprowadzenie do wypadku drogowego jest w świetle prawa przestępstwem, dlatego pomoc finansowa dla strażaków wpisuje się w cele Funduszu.

Kamizelki odblaskowe dla uczniów

Wszystkim uczniom szkół podstawowych w całej Polsce zakupiono kamizelki odblaskowe, dzięki którym maluchy są widoczne na drodze. Zakup kamizelek dla ponad 3 milionów dzieci to tylko element wielkiej kampanii społecznej „Dobrze Cię widzieć”, której celem jest ochrona najmłodszych przed wypadkami na drogach.

Pomoc postpenitencjarna

30 mln złotych Fundusz przeznaczył na Program Pomocy Postpenitencjarnej. W całej Polsce powstanie 37 ośrodków, które udzielać będą pomocy osobom wychodzącym na wolność z zakładów karnych i ich najbliższym. Dzięki takiemu wsparciu dajemy byłym skazanym szansę na powrót do normalnego życia, zmniejszając ryzyko, że jeśli zostaliby bez pracy i środków do życia, to wrócą na drogę przestępstwa.

****

Fundusz Sprawiedliwości w liczbach:

100 - tyle wozów strażackich zakupiono dzięki środkom z Funduszu,

370 - tyle jest miejsc świadczących pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem,

21,6 tys. - tylu osobom udzielono pomocy w ramach telefonicznej Linii Pomocy Pokrzywdzonym,

55 tys. - tylu osobom udzielono pomocy w ośrodkach oraz telefonicznie,

35 mln - tyle złotych przeznaczono na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego,

37 mln - tyle złotych otrzyma Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” na klinikę „Budzik” dla dorosłych,

76 mln - tyle złotych przeznaczono na sieć ośrodków pomocy w 2019 r.,

158 mln - tyle złotych przeznaczono na wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Źródło: ms.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy