Platforma wyrzuca swoich posłów. Zalewski: Będziemy się odwoływać

Artykuł
Zalewski powiedział, że obaj z Rasiem rozważają złożenie odwołania od decyzji zarządu PO
Fot. PAP/Piotr Polak

Zarząd PO wykluczył w piątek z partii posła Pawła Zalewskiego. Ten przyznał dzisiaj, że rozważa odwołanie się o tej decyzji. Twierdzi, że nad odwołaniem zastanawia się także drugi z wykluczonych polityków, Ireneusz Raś.

Raś i Zalewski zostali wykluczeni z partii za działanie na szkodę Platformy. Wniosek w tej sprawie złożył na piątkowym posiedzeniu przewodniczący PO Borys Budka. Obaj posłowie należą do najtwardszych krytyków obecnego kierownictwa PO. W zeszłym tygodniu podpisali list 54 parlamentarzystów PO i Koalicji Obywatelskiej, w którym znalazł się m.in. apel o zmiany w partii.

Zalewski powiedział, że obaj z Ireneuszem Rasiem rozważają złożenie odwołania od decyzji zarządu PO.

- Mamy bardzo mobilizujące nas głosy koleżanek i kolegów z Platformy i są one dla nas ważną wskazówką - podkreślił polityk.

Jak dodał, o swej ewentualnej decyzji wraz z Rasiem poinformuje w poniedziałek.

Piątkowa decyzja zarządu oburzyła wielu posłów Platformy, nie tylko sygnatariuszy listu.

- Jestem zaskoczony i wzburzony decyzją Zarządu PO o wyrzuceniu z partii Pawła Zalewskiego. Mimo że ideologicznie jestem na drugim skrzydle, ta decyzja to przejaw braku tolerancji w PO dla poglądów odmiennych, aczkolwiek poszerzających nasze myślenie i nasz elektorat. Błąd! - poinformował poseł Jerzy Hardie-Douglas.

Wsparcia wykluczonym udzielili też publicznie m.in. szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki oraz poseł Bogusław Sonik. Posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska, inicjatorka i przedstawicielka sygnatariuszy "listu 54", powiedziała w piątek PAP, że decyzję o wykluczeniu należy wycofać.

 - To jest decyzja całkowicie niezrozumiała i nie do zaakceptowania, jesteśmy w sytuacji, w której jako opozycja powinniśmy się łączyć, a nie dzielić - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

- Ja decyzji Borysa Budki nie rozumiem, bo jeżeli rozmawiamy o jakości przywództwa i kondycji Platformy Obywatelskiej, to wyrzucenie dwóch posłów, którzy bardzo ostro wypowiadali się o jakości tego przywództwa nie zamyka wcale tej rozmowy - dodała.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy