PE ogłosi UE „strefą wolności LGBTIQ”. Uderza w Polskę i Karty Praw Rodziny

Artykuł
Rezolucję poparło pięć frakcji , w tym dwie największe, więc jej przyjęcie jest pewne

Parlament Europejski ogłosi całą Unię Europejską „strefą wolności LGBTIQ”. To odpowiedź na przyjęte w wielu polskich miastach i gminach tzw. strefy wolne od LGBT i karty rodzin.

Rezolucję „w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej Strefą Wolności LGBTIQ” poparło pięć prodemokratycznych frakcji europarlamentu, w tym dwie największe: Europejska Partia Ludowa i socjaldemokraci, więc jej przyjęcie jest pewne.

Wśród autorów rezolucji nie ma Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy Prawo i Sprawiedliwość, oraz nacjonalistycznej frakcji ID (Tożsamość i Demokracja).

Trzy czwarte wstępu odnosi się do sytuacji ludzi LGBT w Polsce i „mowy nienawiści” polskich władz. W rezolucji mowa jest o „nasilonej dyskryminacji i atakach na społeczność LGBTIQ w Polsce”, o „narastającej mowie nienawiści ze strony władz publicznych, wybieranych urzędników – w tym obecnego prezydenta – i prorządowych mediów”, a także o „aresztowaniu działaczy na rzecz praw LGBTI, atakach i zakazach marszów równości”.

Nacisk ekonomiczny

Deputowani przypominają, że Komisja Europejska odrzuciła wniosek o finansowanie przez UE w ramach programu partnerstwa miast tych polskich miejscowości, które przyjęły deklaracje o „strefach wolnych od LGBT” lub uchwały dot. praw rodziny.

We wstępie do rezolucji znalazł się apel do Komisji Europejskiej, by użyła wszelkich dostępnych jej środków (pozwów do Trybunału Sprawiedliwości UE, mechanizmu „pieniądze za praworządność” czy procedury art. 7), by zapewnić przestrzeganie zakazu dyskryminacji.

Poza debatą poświęconą rezolucji dot. LGBTIQ w przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbędą się jeszcze dwie inne debaty nt. praworządności: o wolności mediów w Polsce – w kontekście planowanego przez rząd Mateusza Morawieckiego podatku od reklam – i o mechanizmie warunkowości: „pieniądze za praworządność”.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy