Na Białorusi przez 3 miesiące zatrzymano 320 dziennikarzy

Artykuł
Siły porządkowe w Mińsku.
PAP/EPA/STR

Do 320 zatrzymań dziennikarzy doszło na Białorusi w ciągu ostatnich trzech miesięcy – poinformowało we wtorek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) na swoim kanale w komunikatorze Telegram.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) oszacowało liczbę zatrzymanych dziennikarzy w czasie protestów, które wybuchły w tym kraju w dniu wyborów prezydenckich 9 sierpnia i trwają do dziś.

W wyborach - według oficjalnych wyników - "miażdżące zwycięstwo" odniósł urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka, którego miało poprzeć 80 procent badanych. Rywalka Łukaszenki, kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska, miała otrzymać 10 procent poparcia.

BAŻ oszacował, że w ciągu niespełna trzech miesięcy dziennikarze, którzy zazwyczaj relacjonowali przebieg protestów, byli zatrzymywani 320 razy. W aresztach przebywa dziewięcioro naszych kolegów - przekazała organizacja. Podała również, że wobec redaktorów 60-krotnie użyto przemocy.

Według danych stowarzyszenia za udział w pokojowych akcjach protestacyjnych na Białorusi aresztowano w ciągu ostatnich trzech miesięcy około 17 tysięcy osób.

Uczestnicy protestów na Białorusi domagają się ustąpienia Alaksandra Łukaszenki. Żądają również rozpisania nowych wyborów prezydenckich, a także uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Tego samego domaga się opozycja na czele ze Swiatłaną Cichanouską.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy