Macierewicz: Niemcy zrobią wszystko, by przeforsować Nord Stream 2

Artykuł
Wikimedia Commons

Zdaniem marszałka seniora Antoniego Macierewicza Niemcy będą robić wszystko, aby przeforsować kontrowersyjny, niebezpieczny dla Europy projekt Nord Stream 2.

– Nie ma wątpliwości, że Niemcy traktują tę inwestycję jako strategiczną, fundamentalną dla dalszego rozwoju gospodarczego i politycznego, oraz dominacji niemiecko-rosyjskiej w Europie i dlatego będą robili wszystko, aby przeforsować ten projekt – ocenił w Polskim Radiu 24 były szef MON.

Macierewicz odniósł się do informacji o tym, że Berlin zamierza jak najszybciej podjąć rozmowy z administracją przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w sprawie Nord Stream 2.

– To, że USA będą, bez względu na to, kto będzie kierował polityką administracją prezydencką, sprzeciwiały się Nord Stream 2 nie ulega wątpliwości – stwierdził polityk.

Były minister zwrócił uwagę, że zarówno Demokraci, jak i Republikanie sprzeciwiają się Nord Stream 2. Antoni Macierewicz wskazał, że jest to inicjatywa, która „uderza w fundamenty polityki gospodarczej Stanów Zjednoczonych w Europie i odcina możliwość eksportu gazu ziemnego do Europy, rozbija cały projekt Międzymorza i współpracy Europy Środkowej z USA”.

- Dla Stanów Zjednoczonych ma to niesłychane znaczenie, ale ważne jest na ile Polska i kraje Europy Środkowej będą jasno stawiały tę sprawę – podkreślił marszałek senior.

- Partnerstwo amerykańsko-środkowoeuropejskie jest absolutnym fundamentem możliwości przeciwstawiania się narastającemu zbliżeniu rosyjsko-niemieckiemu, który ma zresztą szerszy kontekst, obejmuje także porozumienia między Niemcami a Chinami i dążenia do wprowadzenia gospodarki chińskiej do Unii Europejskiej – dodał Macierewicz.

Źródło: Polskie Radio 24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy