Łódź: Przeprowadzono innowacyjny zabieg mikrozespoleń żylno-limfatycznych

Artykuł
Canva

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi przeprowadzono pierwszy raz w regionie – zabieg mikrozespoleń naczyń żylno-limfatycznych z użyciem obrazowania fluorescencyjnego. Zastosowanie tej techniki oznacza nowe możliwości leczenia pacjentów onkologicznych.

U pacjentki, która wcześniej z powodu czerniaka musiała poddać się usunięciu węzłów chłonnych w rejonie pachwiny, doszło do obrzęku limfatycznego nogi. Aby go zlikwidować, lekarze z Oddziału Chirurgii Onkologicznej szpitala im. Kopernika przeprowadzili zabieg polegający na zespoleniu naczyń chłonnych i żylnych w kilku miejscach kończyny. W ten sposób przywrócili spływ chłonki, która znów mogła dostać się do układu krążenia.

- Liczymy, że dzięki zabiegowi obrzęk ustąpi w znacznym stopniu, co wiąże się ze wzrostem komfortu życia dla pacjentki. Trudność polegała na tym, że struktury, jakie łączyliśmy mają średnicę części milimetra – wyjaśnił chirurg dr Dominik Walczak.

Zabieg wykonywany był przy użyciu specjalnego mikroskopu powiększającego obraz dwudziestokrotnie i narzędzi chirurgicznych – w tym igieł i nici o średnicy mniejszej od średnicy włosa. 

- Dużą zaletą zespoleń żylno-limfatycznych jest to, że pacjent już następnego dnia może wyjść do domu – dodał dr Walczak. Zaznaczył, że takie zabiegi były wcześniej wykonywane w różnych rejonach świata, jednak ten przeprowadzony przez chirurgów w szpitalu Kopernika był pierwszym w woj. łódzkim i zapowiada pojawienie się nowych możliwości leczenia pacjentów z tego regionu.

- Rozwój chirurgii, który skłania się do coraz mniejszej inwazyjności zabiegów, łączy się z chirurgią wideo skopową i operacjami mikrochirurgicznymi, stanowi ogromną korzyść dla naszych pacjentów. Dzięki temu leczenie jest dużo bezpieczniejsze, szybsze, a rekonwalescencja następuje prędzej – podkreślił.

 

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy