Japonia zwraca się do Pfizera o dodatkowe szczepionki

Artykuł
Dotychczas zaszczepiono zaledwie 1 proc. z 125 mln Japończyków
Fot. Canva

Premier Japonii Yoshihide Suga, który zakończył wizytę w USA, zwrócił się do koncernu Pfizer o dodatkowe dostawy szczepionek przeciwko Covid-19 dla swojego kraju. Motywował to koniecznością przyspieszenia programu szczepień.

Suga zakończył wizytę w Waszyngtonie, podczas której spotkał się w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem, telefonem do dyrektora wykonawczego Pfizera Alberta Bourii.

Jak poinformowali przedstawiciele rządu Japonii, Suga sugerował, aby dostawy zabezpieczyły program szczepień do września. Bouria zapewnił, że sprawę dostaw przedyskutuje ze stroną japońską.

Program szczepień w Japonii wciąż jest w początkowej fazie. Władze zawarły porozumienia o dostawach z Pfizerem, AstraZeneką i Moderną, ale dotychczas jedynie szczepionka Pfizera uzyskała oficjalną aprobatę.

Szczepienia w Japonii rozpoczęły się w połowie lutego i dotychczas zaszczepiono zaledwie 1 proc. ludności liczącej ponad 125 mln osób.

W ostatnim okresie nastąpił znaczny wzrost zachorowań, co zmusiło władze do ogłoszenia stanu alertu dla rejonu Tokio i dziewięciu innych prefektur miejskich.

Pojawiły się też wątpliwości, czy odbędą się tegoroczne letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy