Gen. Piotr P., który ma zarzuty dotyczące kontaktów z FSB doradcą Rafała Trzaskowskiego

Artykuł
/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Rafała Trzaskowskiego, zaprezentował zespół ds. bezpieczeństwa i obrony Polski. Znalazł się w nim m.in. były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotr P., wokół którego w przeszłości pojawiło się wiele kontrowersji.

Przypomnijmy, że Piotr P., były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego jest oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych jako funkcjonariusz SKW oddelegowany do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO.

Jak przypomina portal niezależna.pl "z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że zarzuty dotyczą przechowywania dokumentów zawierających klauzule zastrzeżone, tajne i ściśle tajne z naruszeniem przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz usunięcia kilku dokumentów z zasobu dokumentów niejawnych SKW, którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać".

Po skierowaniu w grudniu 2017 r. przez prokuraturę aktu oskarżenia w sprawie Piotra P. oraz Krzysztofa D, byłego szefa CEK NATO, warszawski sąd okręgowy postanowił jednak o umorzeniu postępowania. Prokuratura odwołała się od tej decyzji.

W konsekwencji Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił postanowienie sądu niższej instancji.

"Wobec byłych szefów SKW, w tym Piotra P., prowadzone jest też inne postępowanie. W październiku 2016 r. wydział spraw wojskowych prokuratury postawił im zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z funkcjonowaniem SKW, m.in. o podjęcie współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody premiera" - czytamy na portalu niezależna.pl.

Jednak w grudniu 2017 r. prokuratura prowadząca śledztwo zmieniła zarzuty. Ze względu na dobro postępowania śledczy nie informowali o szczegółach zarzutów. 

Ówczesny szef MON Antoni Macierewicz mówił wówczas, że wobec gen. Piotra P. prowadzone jest śledztwo i stawiane są mu zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Według adwokata P. mec. Antoniego Kani-Sieniawskiego zarzuty w tym śledztwie dotyczą kontaktów z przedstawicielami FSB.

Warto również nadmienić, że Trzaskowski, w obecności Piotra P., zapowiedział dzisiaj na konferencji prasowej, że gdy zostanie prezydentem, wystąpi do Sejmu o postawienie przed Trybunałem Stanu Antoniego Macierewicza.

Jak czytamy na portalu niezależna.pl "Piotr P. "zasłynął" w mediach również swoją fotografią w czapce marynarskiej z krążownika "Aurora". Zdjęcie wykonano prawdopodobnie we wrześniu 2013 r., kiedy oficerowie SKW zwiedziali krążownik podczas wyjazdu z Petersburga. "Słynna" czapka trafiła w 2018 r na aukcję WOŚP". 

 

Źródło: niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy