Dlaczego 1050. rocznicę chrztu Polski obchodzimy w kwietniu? Rzecznik KEP tłumaczy

Artykuł
ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
episkopat.pl

– Naukowcy mówią, że w 966 roku 15 kwietnia była Wielkanoc. A chrzest Mieszka I miał miejsce podczas wigilii liturgii paschalnej, czyli najprawdopodobniej był właśnie 14 kwietnia – tłumaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

W czwartek 14 kwietnia rozpoczęły się uroczyste obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. W Katedrze Gnieźnieńskiej celebrowana była uroczysta msza święta z udziałem najwyższych duchownych hierarchów. W drugi i trzeci dzień obchodu przeniosły się do Poznania, gdzie odbyło się pierwsze w historii wyjazdowe Zgromadzenie Narodowe, a następnie msza święta pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Prolina.

Dlaczego właśnie w te dni obchodzimy rocznicę chrztu Polski wyjaśnił rzecznik KEP podczas konferencji prasowej. Mówił też o znaczeniu chrztu dla dziejów naszego kraju. – Niektórzy uważają, że 966 rok to jest data wejścia Polski do Europy. Jest to data przełomowa w historii naszego kraju. W jednym momencie nastąpił skok – cywilizacyjny, skok wiary i skok kulturalny (…) W jednym momencie zyskaliśmy tak naprawdę tysiąclecie kultury rzymskiej, kultury greckiej i kultury hebrajskiej, w związku ze Starym Testamentem – stwierdził podczas konferencji prasowej rzecznik KEP. – Gdyby nie chrzest, nie wiadomo czy istniałoby dziś Państwo Polskie – dodał.   


CZYTAJ RÓWNIEŻ 

Jubileusz Chrztu Polski. Relacje z obchodów w Telewizji Republika 

NBP wyemituje pamiątkowe banknoty na 1050. rocznicę chrztu Polski 

Prezydent Duda: Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu, w nim mamy mocny i wypróbowany fundament dla przyszłości

 

Źródło: episkopat.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy