Prezydent Duda: Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu, w nim mamy mocny i wypróbowany fundament dla przyszłości

Artykuł
I6peaB2QGrI
flickr.com/Sejm RP/CC BY 2.0

– Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Nie był, lecz jest, bo decyzja naszego pierwszego władcy zdecydowała o przyszłych losach naszego kraju. (...) Wtedy narodziła się Polska, narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia. Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla nas i dla siebie jako wspólnota narodowa i polityczna. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych mówić – My, Polacy. To właśnie miał na myśli Jan Paweł II, mówiąc: "Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski" – mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym w Poznaniu.

– Polskę udało się wybudować na fundamencie wiary, która wrosła na stałe w naszą tożsamość, stając się w procesie dziejów często ostatnią i najważniejszą tarczą w celu obrony wolności i solidarności. (...) Gdy nasi wrogowie próbowali zniszczyć państwo i kościół, to naród wypełniał świątynie – podkreślał prezydent.

Andrzej Duda odniósł się do zasług kard. Stefana Wyszyńskiego, który na przekór komunistycznemu systemowi zadbał o pamięć o polskiej historii podczas tysięcznej rocznicy Chrztu Polski w 1966 roku. – Właśnie w tym okresie kard. Stefan Wyszyński podął myśl, żeby ochronić naród poprzez wielkie międzynarodowe rekolekcje. (...) Dzięki inicjatywie prymasa tysiąclecia naród umocnił więź ze swoim dziedzictwem. (...) Obchody milenijne z 1966 roku ujawniły jednoczącą siłę chrześcijaństwa – zaznaczał. – Drzemie w nas olbrzymia moc, której istotą jest nasza tożsamość: tożsamość narodowa i chrześcijańska – dodawał. 

"My, Polacy, możemy dokonać wielkich rzeczy, jeśli tylko będziemy działać razem"

Mówił także o priorytetowej roli jedności w polskim narodzie. – My, Polacy, możemy dokonać wielkich rzeczy, jeśli tylko będziemy działać razem i zgodnie z łączącymi nas wartościami. Wartościami, których źródłem jest nasz chrześcijański rodowód – podkreślał. 

Jak zaznaczał prezydent, nasza cywilizacja opiera się na trzech filarach. – Pierwszym z nich grecka filozofia – umiłowania mądrości, drugi filar to rzymska myśl prawna i ustrojowa – idea rządów prawa, a także etos obywatelski. Trzecim filarem jest rdzeń myśli chrześcijańskiej – Stary i Nowy Testament, dekalog i ewangelia – tłumaczył. – Nikogo nie powinien dziwić fakt, że jedynie w obrębie tej cywilizacji pojawiły się takie idee jak: prawa człowieka, państwo prawa, konstytucjonalizm – dodawał.

Cywilizacja chrześcijańska nie jest skamieliną, tylko żywym drzewem. Łatwo je ściąć, ale długo czeka się aż urośnie nowe

– Cywilizacja chrześcijańska jest wynikiem tytanicznej pracy i walki milionów ludzi. Jest tworem dojrzałym, uniwersalnym, wywołującym wpływ na całą ludzkość. Nie jest jednak skamieliną, jak drzewo potrzebuje swoich liści i pędów, potrzebuje także pnia. Drzewo można ściąć i patrzeć jak usycha, jednak zasadzenie nowego to proces długotrwały. Dlatego niszczenie cywilizacji zawsze było i będzie okupione ogromem cierpień i zniszczeń. Najdobitniej dowiódł tego wiek XX i dwie ideologie – komunizm i nazizm – mówił prezydent, dodając, że współcześnie również zmagamy się z licznymi zagrożeniami. – Należy zaufać sile naszej tożsamości – podkreślał. 

– Jesteśmy dzisiaj razem w piastowskim Poznaniu, jesteśmy tu, ponieważ rozumiemy odpowiedzialność wobec historii i kolejnych pokoleń Polaków. Jak mówił Jan Paweł II, Europa potrzebuje Polski a Polska potrzebuje Europy – dlatego też, oddając hołd naszym dalekowzrocznym poprzednikom sprzed 1050 lat, Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu, w nim mamy mocny i wypróbowany fundament dla przyszłości – mówił.  – Nie jesteśmy tu na zawsze, tak jak nie był na zawsze Mieszko I, polscy królowie, ale mamy wielki obowiązek strzeżenia fundamentów tradycji i kultury, budowania silnego państwa także jako wielkiej wspólnoty polskiego narodu, budowania silnej Polski nie tylko dla nas i dla naszych bliskich, ale i dla przyszłych pokoleń. Głęboko wierzę że sprostamy temu zadaniu – podkreślił na koniec.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Historyczne Zgromadzenie Narodowe w Stolicy Wielkopolski. 1050. rocznica Chrztu Polski

Źródło: telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy