Historyczne Zgromadzenie Narodowe w stolicy Wielkopolski. 1050. rocznica Chrztu Polski

Artykuł
Telewizja Republika

W stolicy Wielkopolski, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyło się pierwsze w historii wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Uroczyste obrady obu Izb parlamentu, zorganizowane dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości otworzył marszałek Marek Kuchciński. W Zgromadzeniu Narodowym wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, uczestniczyli także m.in.: Rada Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

 "Losy Polski i Polaków zostały powiązane z dziejami Kościoła powszechnego"

Otwierając posiedzenie obu Izb, marszałek Kuchciński podkreślił, że rok 966 to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Jak mówił, Mieszko I przyjmując chrzest, na wieki zmienił ład moralny, życie codzienne i publiczne. – Państwo polskie i jego mieszkańcy zostali połączeni z Europą i Rzymem. (...) Losy Polski zostały połączone z dziejami Kościoła powszechnego – podkreślał Kuchciński.

Marszałek Sejmu wspominał o polskich bohaterach, którzy walcząc w obronie Ojczyzny, jednocześnie bronili wiary i Kościoła. – Dlatego przez wieki wykuwano na pomnikach, ryngrafach, wyszywano na sztandarach: Bóg i Ojczyzna – tłumaczył, Kuchciński podkreślił, że dziś wiara rzymskokatolicka nadaje polskiej wspólnocie tożsamość.

"Niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości"

Po wystąpieniu marszałka odczytana została treść uchwały, przyjętej przez Senat i Sejm, która głosi: W 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na naszych ziemiach wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość.

U uchwale podkreślono również, że w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski - niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości – głosi tekst uchwały.

"Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu"

Po odczytaniu treści uchwały głos zabrał prezydent Andrzej Duda. – Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Nie był, lecz jest, bo decyzja naszego pierwszego władcy zdecydowała o przyszłych losach naszego kraju. (...) Wtedy narodziła się Polska, narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia. Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla nas i dla siebie jako wspólnota narodowa i polityczna. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych mówić – My, Polacy. To właśnie miał na myśli Jan Paweł II, mówiąc: "Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski" – mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym w Poznaniu. – Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu. W nim mamy bowiem wypróbowany, mocny fundament dla przyszłości – podkreślał. CZYTAJ WIĘCEJ

Na zakończenie Zgromadzenia Narodowego zgromadzeni spontanicznie odśpiewali "Boże coś Polskę".

TRANSMISJA NA ANTENIE TV REPUBLIKA I W OTWARTYM OKNIE.

OGLĄDAJ TRANSMISJĘ

 

Źródło: sejm.gov.pl, telewizjarepublika.pl, franciszkanska3.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy