Dementi do medialnych fake newsów. "Drogi ekspresowe dla osobówek bezpłatne"

Artykuł
Jeśli chodzi o nowy system poboru opłat, to będzie się on opierał o system geolokalizacji.
pexels.com/Markus Spiske

Ministerstwo Infrastruktury dementuje informacje podawane przez niektóre media na temat opłat za użytkowanie dróg ekspresowych dla aut osobowych. Redakcja Ekonomiczna Telewizji Republika zweryfikowała informacje u źródła. Rzecznik resortu Szymon Huptyś stwierdził w rozmowie z TV Republika, że nie będzie planów wprowadzenia opłat za użytkowanie dróg ekspresowych dla samochodów osobowych.

Płacić będą jedynie tak jak dotychczas kierowcy poruszający się pojazdami o masie wyższej niż 3,5 tony. Zmienić się ma jedynie forma z elektronicznej na satelitarną.

- Jeśli chodzi o nowy system poboru opłat, to będzie się on opierał o system geolokalizacji. Ten projekt jest przygotowywany we współpracy z Ministerstwem Finansów. Geolokalizacja będzie obowiązywać na autostradach i drogach ekspresowych - powiedział Szymon Huptyś.

- Natomiast nie ma to żadnego wpływu na przepisy dotyczące tego, które drogi są dla danej kategorii pojazdów płatne. Dla tych samochodów, dla których dane drogi są obecne płatne, one pozostaną płatne. Dla tych, które są bezpłatne, pozostaną bezpłatne - wyjaśnił rzecznik resortu.

Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 2 o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wynosi obecnie 0,10 zł (drogi zarządzane przez GDDKiA). Przejazd drogami ekspresowymi jest i pozostanie bezpłatny. Wyjątek stanowi niewielki fragment S10 w okolicach Torunia. 

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy