Czaputowicz jasno i wprost: UE powinna aktywniej wspierać państwa członkowskie w walce z pandemią
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wziął udział posiedzeniu Rady do spraw Zagranicznych Unii Europejskiej. Ze względu na epidemię koronawirusa, posiedzenie odbyło się w formie wideokonferencji.
– Unia Europejska musi aktywniej wspierać państwa członkowskie w walce z pandemią COVID-19 - mówił podczas zdalnego posiedzenia Rady do spraw Zagranicznych Unii Europejskiej minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Polska stoi na stanowisku, że powstający budżet Wspólnoty na lata 2021-2027 powinien być na tyle wysoki, aby można było finansować z niego pomoc ekonomiczną dla państw członkowskich dotkniętych epidemią.
Minister spraw zagranicznych wskazał, w obecnej, trudnej sytuacji składka członkowska może zostać podniesiona, by wyposażyć Unię Europejską w niezbędne instrumenty ekonomiczne. Jak zaznaczył, nie ulega wątpliwości, że kraje UE i świata zostaną dotknięte kryzysem.
Czaputowicz przekonywał również ministrów państw członkowskich, że Unia Europejska powinna kontynuować swoje cywilne i wojskowe misje stabilizacyjne.
Potwierdził przy tym dalsze zaangażowanie Polski w misję SOPHIA, która zostanie zasilona dodatkowym samolotem i 120 funkcjonariuszami. Ich zadaniem będzie dalsze patrolowanie granic Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym i chronienie ich przed zagrożeniami zewnętrznymi.
Podczas dzisiejszej wideokonferencji szefowie dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej rozmawiali również o organizacji powrotów obywateli Wspólnoty z zagranicy, niezbędnej pomocy UE dla państwa trzecich - krajów afrykańskich, państw objętych Partnerstwem Wschodnim oraz państw Bałkanów Zachodnich, a także komunikacji strategicznej i walce z dezinformacją.
Szef polskiego MSZ wyraził zadowolenie z tego, jak zorganizowano system koordynacji konsularnej państw Unii, podkreślając, że w ramach akcji "LOT do Domu", do swoich krajów wróciło 750 obywateli UE, a także Wielkiej Brytanii i Ukrainy.
Minister Jacek Czaputowicz zwracał również uwagę, że aby walczyć z przeważnie rosyjską dezinformacją, kraje członkowskie powinny uwypuklać w przestrzeni publicznej przykłady wzajemnej solidarności i unikać podziałów.