Chiny trucicielem światowym. Najwięcej emisji gazów cieplarnianych

Artykuł
Chiny emitują najwięcej gazów cieplarnianych
Pixabay/jwvein

Chiny uwalniają do atmosfery więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie państwa rozwinięte łącznie, a w 2019 roku odpowiadały za 27 proc. globalnych emisji tych gazów – wynika z raportu instytucji badawczej Rhodium Group, opisywanego w piątek przez stację BBC.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazły się Stany Zjednoczone, które odpowiadały za 11 proc. globalnych emisji, a na trzecim Indie z 6,6 proc.

Koniczne porozumienie między Chinami i USA

Naukowcy ostrzegają, że trudno będzie uniknąć niebezpiecznych zmian klimatu, jeśli USA i Chiny nie porozumieją się w sprawie zmniejszenia emisji.

Chiny są najludniejszym krajem świata i w przeliczeniu na jednego mieszkańca wciąż uwalniają znacznie mniej gazów cieplarnianych niż USA. Jednak chińskie emisje per capita również rosną i w ostatnich 20 latach potroiły się – wynika z raportu.

Chiny planują zmniejszenie emisji od 2030 r.

Komunistyczne władze w Pekinie zapowiedziały starania o osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku. Zgodnie z obietnicami emisje mają zacząć spadać najpóźniej w 2030 roku.

Jednak – jak podkreśla BBC – produkcja energii w Chinach wciąż w dużej mierze opiera się na węglu. W kraju pracuje obecnie 1058 elektrowni węglowych odpowiadających za ponad połowę globalnej produkcji energii elektrycznej z węgla.

Mino napięć prowadzone są rozmowy

Przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył w kwietniu podczas wirtualnego szczytu klimatycznego zorganizowanego przez prezydenta USA Joe Bidena, że w ciągu najbliższych pięciu lat Chiny będą „ściśle kontrolować projekty elektrowni węglowych” i „rygorystycznie ograniczą wzrost zużycia węgla”.

Wcześniej w kwietniu Chiny odwiedził specjalny wysłannik Bidena ds. klimatu John Kerry, który mimo napięć politycznych i dyplomatycznych pomiędzy obu krajami dyskutował tam ze swoim chińskim odpowiednikiem Xie Zhenhuą o koordynacji wysiłków przeciwko zmianom klimatu.

Źródło: dziennik.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy