Caritas o zbiórce "Na pomoc Bejrutowi". Zobacz, jak możesz wesprzeć poszkodowanych w eksplozji

Artykuł
Wolontatiusze Caritasu w Bejrucie
CACH/Caritas Polska: https://we.tl/t-l3Lu0rtrsU

Po zeszłotygodniowej eksplozji w miejscowym porcie 300 tys. mieszkańców Bejrutu pozostało bez dachu nad głową. Wielu z nich nie jest w stanie uporać się z potężnymi zniszczeniami. Dlatego Caritas Polska we współpracy z Caritas Liban organizują zbiórkę "Na pomoc Bejrutowi".

Polska filia organizacji charytatywnej przeznaczyła na rzecz poszkodowanych w wyniku wybuchu chemikaliów 100 tys. zł z własnych środków, rozpoczęła również zbiórkę, w której od 5 sierpnia udało się zebrać już 550 tys. złotych. 

– Do Bejrutu udaje się specjalny wysłannik Caritas Polska, aby na miejscu ocenić potrzeby i zdać relację z prowadzonych działań. Informacje z pierwszej ręki o bieżącej sytuacji będziemy mogli przekazać Państwa redakcji już w niedzielę, 16 sierpnia. W myśl apelu apb. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, będzie to dzień solidarności z mieszkańcami Bejrutu – informuje Dział Komunikacji Caritas Polska.

Dyrektor Generalna Caritas Liban relacjonuje sytuację w Bejrucie. Jak mówi Rita Rhayem, miasto jest zniszczone, mieszkańcy stracili domy, pracę, życiowy dobytek. Caritas dostarcza ludziom jedzenie, leki, środki opatrunkowe, zapewnia także pomoc psychologiczną oraz pomaga uprzątnąć zalegające wszędzie szkło.

Potwierdzone dotychczas dane mówią o 159 ofiarach śmiertelnych i ponad 6 tys. poszkodowanych. Z kolei straty materialne szacowane są na 10-15 mld dolarów.

– Domy w połowie miasta są uszkodzone, sparaliżowane zostało funkcjonowanie trzech szpitali, nie wspominając o katastrofalnych zniszczeniach samego portu, przez który dotychczas przechodziło nawet 60% importowanych przez Liban dóbr. Mimo ryzyka zawalenia się wielu domów, część mieszkających w nich rodzin nie chce opuszczać swoich mieszkań, obawiając się kradzieży – wylicza Marianna Chlebowska, koordynatorka projektów zagranicznych Caritas Polska. Jak wskazuje Chlebowska, mieszkańcy Bejrutu wciąż potrzebują przede wszystkim żywności, schronienia, pomocy medycznej oraz wsparcia psychologicznego.

Są też osoby, których los po eksplozji pozostaje nieznany, więc najbliżsi oczekują jakichkolwiek wieści.

– Caritas Liban wydała potrzebującym już ponad 20 tys. posiłków. Wolontariusze pomogli w sprzątaniu 240 domów, dwóch szkół i kościoła. W dwóch namiotach ustawionych w dzielnicy Al-Aszrafijja pracuje zespół specjalistów, czyli lekarzy, pielęgniarek i psychoterapeutów, którzy przyjmują osoby z drobnymi obrażeniami, potrzebujące pomocy – po to, by odciążyć przepełnione szpitale, do których kierowane są cięższe przypadki – czytamy w informacji prasowej.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaapelował do wiernych, aby najbliższa niedziela, 16 sierpnia, stała się dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. Hierarcha prosił o modlitwy w intencji ofiar tragedii, ale również dziękował polskim strażakom oraz medykom pomagającym na miejscu katastrofy. Pod kościołami i kaplicami w całej Polsce będą odbywać się zbiórki pieniędzy, które za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych w wyniku eksplozji w Bejrucie.

Chcesz również pomóc?

Dokonaj wpłaty na stronie caritas.pl/bejrut

Możesz też wpłacić dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: BEJRUT) lub wysłać SMS o treści BEJRUT pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

 

Źródło: Caritas Polska

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy