Boże Narodzenie wraca jako święto do Iraku. Jednogłośna decyzja parlamentu

Artykuł
W Iraku wracają święta Bożego Narodzenia, jako dzień wolny
Twitter/We Are Catholic

Dopiero w tym roku parlament Iraku zadecydował, że uroczystość Bożego Narodzenia będzie dniem świątecznym w całym kraju. Decyzja nabiera jeszcze głębszego znaczenia z powodu planowanej pielgrzymki papieża Franciszka do tego kraju, która przewidziana jest na marzec 2021 roku.

Decyzję ogłoszono podczas spotkania irackiego prezydenta Barhama Saliha z patriarchą chaldejskim kard. Luisem Raphaelem Sako.

Irackie władze były przychylne na uznanie święta Bożego Narodzenia już w 2008 roku. Było to jednak działanie jednorazowe i nie obejmowało całego kraju. 

Z kolei dwa lata temu rząd zatwierdził poprawkę do ustawy o świętach narodowych. Podniósł wówczas Boże Narodzenie do rangi publicznego święta dla wszystkich obywateli - chrześcijan, jak i muzułmanów. Znów jednak poprawka była ograniczona w czasie, czyli odnosiła się tylko do daty 25 grudnia 2018 r.

W zeszłym roku kard. Louis Raphael Sako wydał polecenie świętowania Bożego Narodzenia w sposób skromny, bez publicznych spotkań, za to na znak bliskości z rodzinami setek zabitych i rannych podczas protestów oraz starć ulicznych, które w poprzednich miesiącach wstrząsnęły krajem.

 

Źródło: aleteia.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy