Astma, a koronawirus. Czy zwiększa ona szansę zachorowania na Covid?

Artykuł
Osoby z astmą nie są wcale bardziej narażone na zachorowanie na COVID-19
Fot. Canva

Pandemia wywołana przez wirusa SARS-CoV-2 wzbudziła wyjątkowo duży niepokój m.in. wśród astmatyków. Na szczęście ich obawy - dotyczące większej podatności na zakażenie nowym koronawirusem, a także zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz zgonu z tego powodu - nie znalazły potwierdzenia w badaniach naukowych.

Opublikowane niedawno w specjalistycznym czasopiśmie naukowym „Journal of Asthma” wyniki zakrojonych na szeroką skalę badań, dotyczących zależności między astmą a COVID-19, mogą napawać optymizmem. Badania te wykazały bowiem, że osoby z astmą nie są wcale bardziej narażone na zachorowanie na COVID-19 w porównaniu do osób bez astmy. Okazało się wręcz, że osoby z astmą są o 14 proc. mniej narażone na wystąpienie COVID-19, w porównaniu do ludzi bez astmy.
 
- Receptory chemiczne w płucach, z którymi wiąże się wirus, są mniej aktywne u osób z konkretnym typem astmy, a niektóre badania sugerują, że kortykosteroidy wziewne - powszechnie stosowane w leczeniu astmy - mogą jeszcze bardziej zmniejszyć ich aktywność – komentuje prof. Christine Jenkins, jedna z autorek analizy.

W tym kontekście warto jeszcze wspomnieć o aktualnych rekomendacjach dla osób z astmą, opracowanych przez ekspertów z międzynarodowej organizacji GINA (Global Initiative for Asthma).

Organizacja ta radzi wszystkim astmatykom, aby zwłaszcza w dobie pandemii nie zaniedbywali leczenia astmy, gdyż dzięki skutecznemu jej leczeniu pośrednio zwiększa się ich bezpieczeństwo także w kontekście COVID-19.

Źródło: PAP Mediaroom

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy