Anakonda 2020 | Prezydent: Cieszę się, że żołnierze Wojska Polskiego ćwiczą i sprawdzają swoje umiejętności bojowe

Artykuł
Telewizja Republika

– Nasze wojska ćwiczą i są to ćwiczenia krajowe, niestety pandemia zakłóciła przeprowadzenie ćwiczenia w pełnym zakresie - powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Fakt, że mimo pandemii ćwiczenia DEFENDER Europe 20 Plus odbyły się, chociaż nie w niepełnej formie, to dowód, że NATO działa, nawet w najtrudniejszych warunkach funkcjonuje sprawnie i są realizowane podstawowe zadania - powiedział prezydent Duda. 

– Znajdujemy się na Poligonie Sił Powietrznych w Ustce i mogliśmy przed chwilą zobaczyć, jak samoloty F-16 wystrzeliwały amerykańskie rakiety Maverick, które trafiły w cele znajdujące się kilkanaście kilometrów od plaży, w głębi Bałtyku. Przed chwilą strzelały także armatohaubice Krab. Wszystkie cele zostały rażone (...). Z całego serca gratuluje wszystkim załogom i panom generałom, wszystkim, którzy ćwiczenie przygotowywali - zaznaczył. 

– Niestety pandemia koronawirusa zakłóciła możliwości przeprowadzenia zarówno jednego jak i drugiego ćwiczenia w pełnym, zaplanowanym zakresie. Ale fakt, że ćwiczenie DEFENDER Europe jednak się odbyło, w mniejszym zakresie, ale jednak, wojska USA i kilku innych państwa wzięły w nim udział, pokazuje, że NATO działa, nawet w najtrudniejszych warunkach funkcjonuje sprawnie i zadania podstawowe są realizowane - podkreślił Andrzej Duda. 

Dziś podczas ćwiczenia Anakonda20 przeprowadzono operacje o kryptonimie "JointFire", co oznacza "ogień połączony". Termin ten oznacza ogień prowadzony środkami oddziaływania co najmniej dwóch komponentów (lądowych, powietrznych) realizujących zadania dla osiągnięcia celu przez Naczelnego Dowódcę SD w operacji połączonej, niezależnie od środowisk walki.

8 czerwca w ramach  ćwiczenia Anakonda 20 odbyła się realizacja ognia połączonego (JointFire) przez komponenty: morski, powietrzny i lądowy w celu realizacji uderzenia na wskazane cele.

 

Źródło: twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy