Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej. Trwają obowiązkowe szkolenia wojskowe

Artykuł
Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe to projekt uruchomiony w MON w 2017 r.
Fot. Facebook/1. Batalion Strzelców Podhalańskich

Śpią w budynkach koszarowych lub namiotach, przede wszystkim jednak szkolą się i poznają prawdziwe oblicze jednostki wojskowej. Tak 3,5 tysiąca kadetów w całej Polsce spędza czas w ramach obowiązkowych obozów szkoleniowych. To jeden z głównych punktów w procesie szkolenia uczniów szkół średnich objętych programem Certyfikowane wojskowe Klasy Mundurowe.

Uczniowie korzystają z takiej formy zajęć po pierwszym roku edukacji. Zwyczajowo jest to maj lub czerwiec, jednak z uwagi na pandemię MON już w styczniu podjęło decyzję, by szkoły z IV edycji programu mogły je organizować do listopada br. Jednak część szkół z uwagi na malejącą liczbę zakażeń i odwoływanie kolejnych obostrzeń zdecydowała się wykorzystać czerwcowy termin. Tak było m.in. w Świętoszowie, gdzie na terenie 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się kadeci z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Za sobą obóz mają też uczniowie z X LO im. Sybiraków w Rzeszowie, którzy na terenie 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu szkolili się już w maju. W poniedziałek 21 czerwca swój obóz rozpoczyna Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku – odbędzie się on w 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.

Nowością tegorocznych obozów jest także to, że większość kosztów wziął na siebie MON. Ministerstwo w całości finansuje zakwaterowanie i wyżywienie uczestników. Po stronie organów prowadzących szkoły jest jedynie pokrycie wydatków związanych z transportem.

Obóz jest bardzo intensywnym szkoleniem praktycznym podsumowującym dotychczasowe umiejętności w polu w trakcie określonej sytuacji taktycznej. To ogółem 50 godzin zajęć realizowanych na terenie tzw. jednostki patronackiej, podczas których kadeci doskonalą spektrum wiedzy wojskowej, m.in. terenoznawstwo, OPBMR, rozpoznanie wojskowe i łączność, taktykę i ochronę obiektów, zabezpieczenie logistyczne, szkolenie strzeleckie, medyczne i inżynieryjno-saperskie. Program uzupełniają też zajęcia z zakresu wychowania obywatelskiego i wojskowego, w ramach których np. kadeci z Kamiennej Góry zwiedzali dawny stalag w Żaganiu. Obóz to także doskonały moment na ćwiczenie tzw. kompetencji miękkich – współdziałania, pracy w grupie, integracji społecznej. Młodzież ma możliwość poczuć namiastkę życia wojskowego – przez 5 dni śpią w budynkach koszarowych lub namiotach na terenie jednostki wojskowej.

Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe to projekt uruchomiony w MON w 2017 roku. W nadchodzącym roku szkolnym ruszy jego V edycja. Uczniowie w ciągu trzech semestrów nauki szkolnej w ramach przedmiotu „Edukacja wojskowa” odbywają łącznie 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych. Po jego zakończeniu mogą liczyć m.in. na odbycie skróconej służby przygotowawczej, która kończy się przysięgą wojskową. Następnie mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe. Równolegle do CWKM w MON od 2020 roku działa program „Oddziały Przygotowania Wojskowego”, który jest projektem docelowym dla klas wojskowych. Także kadeci z OPW już w przyszłości zmierzą się z zadaniami szkoleniowymi na obozie wojskowym.

Zarówno CWKM jak i OPW to dobre rozwiązanie dla młodzieży, myślącej o karierze wojskowej. Gdzie znaleźć szkołę, która prowadzi klasy o profilu wojskowym według programów koordynowanych przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”? Przydatnym narzędziem jest mapa interaktywna. Można znaleźć na niej wszystkie dane kontaktowe oraz informację, w jakim projekcie szkoła uczestniczy.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy