Zbroja króla Zygmunta II Augusta wróci do Polski! Węgierski prezent dla Polaków

Artykuł
Zbroja króla Zygmunta II Augusta
facebook/Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś, że zbroja króla Zygmunta II Augusta wróci do Polski. Węgierski rząd postanowił zwrócić ten cenny obiekt muzealny Polakom.

- Zapewne niewielu z nas zdawało sobie sprawę, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie znajduje się renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta, przyszłego króla Polski, wykonana w XVI wieku jako dar Ferdynanda I z okazji zaślubin Zygmunta z Elżbietą, córką cesarza. (...) Już niedługo, po kilkuset latach, wróci do Polski" - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
 
- 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, rząd węgierski podjął decyzję, by ta unikatowa pamiątka stanowiąca część historycznego dziedzictwa Polski, trafiła do naszych zbiorów muzealnych. To kolejny przykład naszych doskonałych relacji z Węgrami, partnerskiej współpracy oraz osobistej przychylności premiera Viktora Orbana - napisał Morawiecki.
 
Po chwili premier dodał, że "zbroja Zygmunta II Augusta będzie zapewne jedyną, w pełni zachowaną, zbroją polskiego króla w obecnych zbiorach Rzeczpospolitej. Z istniejących dokumentów wynika, że została wykonana przez płatnerza z Innsbrucku, a monogram "E S" na jej napierśniku oznacza imiona Elisabetha i Sigismund".
 

mm_670

 Premier dalej postanowił wytłumaczyć w jaki sposób zbroja trafiła na Węgry.
 
"Być może zadajecie sobie Państwo pytanie w jaki sposób zbroja polskiego króla trafiła do Budapesztu? Otóż po I Wojnie Światowej, w ramach umowy o podziale zbiorów wiedeńskich przekazano ją do Budapesztu, bowiem uważano wówczas, że została wykonana z okazji zaręczyn wnuczki cesarza Maksymiliana I arcyksiężniczki Marii z Ludwikiem, synem węgierskiego króla Władysława II. Jednak w 1939 roku austriacki badacz Bruno Thomas ustalił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż zbroja należała do Zygmunta II Augusta" opisał premier.

Źródło: facebook/Mateusz Morawiecki

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy