Wzmożona ochrona przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tle zabójstwo księdza

Artykuł
Szef MSW Francji polecił znacząco wzmocnić nadzór nad miejscami kultu i urzędami państwowymi
Fot. Twitter/@Germiili

Szef MSW Francji polecił znacząco wzmocnić nadzór nad miejscami kultu i urzędami państwowymi w związku z niedzielnymi obchodami święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W poniedziałek rwandyjski imigrant zabił katolickiego księdza.

- Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego wobec naszego kraju oraz najnowsze wiadomości z tego zakresu wymagają szczególnej uwagi w miejscach symbolicznych lub skupiających w tym okresie wiele osób – oświadczył minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin.

Szef resortu zwrócił się do prefektów o nawiązanie kontaktu z przedstawicielami miejsc kultu w celu zidentyfikowania najbardziej newralgicznych punktów, zapoznania się z miejscami i czasem ceremonii, a tym samym określenia środków ochronnych, jakie należy zastosować.

Darmanin podkreślił, że w okresie świątecznym żołnierze z operacji antyterrorystycznej Sentinelle "powinni być postawieni w stan gotowości i powinni być widoczni".

Ksiądz Olivier Maire został zabity w poniedziałek w departamencie Wandea w zachodniej Francji przez 40-letniego rwandyjskiego imigranta Emmanuela Abayisengę, który przyznał się na komisariacie do popełnienia zbrodni. 

Ksiądz najprawdopodobniej zmarł od ciosów nożem, ale policja nie określiła jeszcze oficjalnie przyczyny zgonu. Policjanci znaleźli ciało ofiary w miejscowości Saint-Laurent-sur-Sevre na podstawie wskazówek podejrzanego, który wcześniej przebywał w szpitalu psychiatrycznym. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Przypadające na 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Francji jest ważnym wydarzeniem religijnym. W tym dniu w całym kraju odbywają się nabożeństwa i procesje. W kraju znajduje się wiele katedr i kościołów poświęconych Wniebowzięciu Maryi, więc odbywają się w nich specjalne uroczystości.

 

Źródło: Polskie Radio 24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy