Współpraca polsko-słowacka. Konferencja premierów Morawieckiego i Hegera

Artykuł
Konferencja
TV Republika

- Polsko-Słowackie relacje na wielu polach są znakomite – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Słowacji Eduardo Hegerem. Morawiecki podkreślił, że współpraca obu państwa nie ogranicza się tylko do stosunków bilateralnych, ale obejmuje także „wymiar wyszehradzki, Trójmorza i oczywiście europejski”.

- Lata dobrej współpracy przyzwyczaiły nas do tego, że patrząc na własne interesy, jednocześnie szanujemy się nawzajem i mamy wspólne cele, wspólne priorytety – podkreślił szef polskiego rządu.

Europa Środkowa lokomotywą wzrostu gospodarczego

- Europa Środkowa stała się w ostatnich latach, dzięki rozwojowi gospodarczemu, także Słowacji, Polski, grupy Wyszehradzkiej, lokomotywą wzrostu gospodarczego. I również ten rok, po wyjściu z pandemii Covid-19, będzie rokiem wzrostu gospodarczego, wzmocnienia wzajemnych relacji handlowych i inwestycji – zaznaczył Morawiecki i dodał, że oba państwa zaczynają „pisać nowe rozdziały w wielu dziedzinach, które do tej pory w niewielkim stopniu nas łączyły”.

Jednym z takich obszarów – jak przypomniał polski premier – jest rozwój infrastruktury, na czele z takim projektem, jakim jest „Via Karpatia” - droga łącząca Polskę z krajami południowej Europy, a przechodząca właśnie przez Słowację.

Pandemia wykazała wspólne więzi

- W obliczu pandemii pokazaliśmy, że łączy nas coś więcej niż tylko bliskość geograficzna. Polscy medycy pomagali na Słowacji, a wspólnie utrzymywaliśmy odpowiedni ą presję na instytucje Europejskie, żeby dostawy szczepionek były jak najszybsze.

Morawiecki poinformował, że rozmowy szefów obu rządów dotyczyły również takich zagadnień, jak dalsze uszczelnienie VAT-u na poziomie międzynarodowym, czy walka z „nieuczciwymi praktykami”, jakimi są raje podatkowe. Dyskusja koncentrowała się również na kwestiach bezpieczeństwa, w obliczu zagrożeń, stwarzanych przez takie państwa jak Białoruś, czy Rosja, a w tym kontekście również o roli i wadze NATO. Jak podkreślił polski premier, jednym z celów spotkania było „uspójnienie polityki w zakresie bezpieczeństwa, aby neoimperialna polityka wschodu była powstrzymana”.

- We wszystkich wymiarach naszej dyskusji mamy praktycznie identyczne stanowisko – podsumował Morawiecki.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy