Przejdź do treści
21:05 Jarosław Kaczyński: walka o prawdę w sprawie Smoleńska to jest część walki o Polskę, o jej suwerenność, o jej przyszłość, o jej bezpieczeństwo
21:00 Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono zdjęcie Lecha i Marii Kaczyńskich
20:02 Prezydent Andrzej Duda: katastrofa smoleńska, to wciąż wielka, niezabliźniona rana w sercach rodzin, bliskich i przyjaciół zmarłych
19:45 Holenderskie media: w wieku 82 lat zmarł Leo Beenhakker, były trener piłkarskiej reprezentacji Polski
18:30 Departament Stanu USA: konstruktywne rozmowy z Rosją o przywróceniu działalności ambasad
17:40 Ministerstwo Finansów ostrzega: oszuści podszywają się pod resort finansów i wysyłają fałszywe maile z informacją o nadpłacie podatku PIT
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Spotkanie 11 kwietnia z mieszkańcami Ełku spotka się europoseł Daniel Obajtek (PiS). Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w Hotelu Rydzewski, przy ul. Armii Krajowej 32
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP Narodowy Bank Polski ogłosił „Złoty konkurs dla polskich rodzin”. Nagrodą jest wizyta w skarbcu NBP. Termin zgłoszeń: do 10.04.2025 r. Szczegóły na www.nbp.pl

Wsparcie dla Ukrainy. Toruński dzwon zabrzmi po 500 latach

Źródło: Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Piętnastowieczny dzwon z bazyliki katedralnej świętych Janów w Toruniu zabił w niedzielę, aby wyrazić jedność z Ukrainą, zaatakowaną zbrojnie przez Rosję. Tuba Dei bije tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Trąba Boża (Tuba Dei) znajduje się na wieży gotyckiej bazyliki katedralnej świętych Janów od 1500 roku. Jest największym średniowiecznym dzwonem w Polsce, a dziś trzecim co do wielkości - po Dzwonie Maryja Bogurodzica w Licheniu i Dzwonie Zygmunt w Krakowie. Wieża jest słynna także z wielkiego zegara flisackiego, obserwowanego przez wszystkich pływających Wisłą od blisko 600 lat. Nosi on nazwę Palec Boży (Digitus Dei), która pochodzi od jednej wskazówki zakończonej dłonią wskazującą godzinę, a zawisł na wieży prawdopodobnie w 1433 roku. Jego tarcza ma ok. 5 metrów i jest drugą największą wśród historycznych zegarów - po tarczy zegara z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Dzwon zabił w niedzielę w samo południe, aby wyrazić jedność torunian z Ukrainą i Ukraińcami, zaatakowanymi zbrojnie przez Rosję.

- Ten dzwon bije raz na jakiś czas i to dla mnie duży znak, że właśnie dzisiaj, w takich okolicznościach go usłyszałam - powiedziała reporterowi pani Małgorzata. Kobieta przystanęła w samo południe obok toruńskiej katedry.

Wyraziła nadzieję, że Polacy będą się nadal solidaryzowali z Ukrainą. - Musimy się solidaryzować. Wojna w każdej chwili może zapukać do nas - mówiła przejęta.

Powiedziała, że w czasie bicia dzwonu Tuba Dei czuła ciarki na plecach. - Czułam też wewnątrz taki niepokój, smutek - dodała.

 

 

PAP

Wiadomości

Kolejny obrzydliwy wpis Giertycha. Uderza w śp. Lecha Kaczyńskiego

Hołownia ostro o Trzaskowskim i TVP w likwidacji

Kaczyński na Marszu Pamięci: Smoleńsk to nie historia. To sprawa polskiej przyszłości

Marsz Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

"Każdy obywatel musi mieć dostęp do rzetelnej informacji". Republika zaprasza na debatę Nawrocki - Trzaskowski w Końskich!

Przejmujące orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Nie żyje legenda światowej piłki nożnej Leo Beenhakker

Sztab Nawrockiego o debacie w Końskich. Stawia jeden, konkretny warunek

Tomasz Sakiewicz: Republika gotowa na debatę!

Zawodnik Jagielloni na celowniku francuskiego klubu

HIT! Poseł Gramatyka atakuje TVP… którą kontroluje jego rząd

Kto naprawdę organizuje debatę w Końskich? TVP umywa ręce!

Ludzie Trzaskowskiego zaatakowali dziennikarza Republiki!

Trwa protest pod siedzibą Republiki! Polacy przyszli bronić wolnych mediów

Tytani na bruku, czyli wyścig Paris-Roubaix

Najnowsze

Kolejny obrzydliwy wpis Giertycha. Uderza w śp. Lecha Kaczyńskiego

"Każdy obywatel musi mieć dostęp do rzetelnej informacji". Republika zaprasza na debatę Nawrocki - Trzaskowski w Końskich!

Przejmujące orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Nie żyje legenda światowej piłki nożnej Leo Beenhakker

Sztab Nawrockiego o debacie w Końskich. Stawia jeden, konkretny warunek

Hołownia ostro o Trzaskowskim i TVP w likwidacji

Kaczyński na Marszu Pamięci: Smoleńsk to nie historia. To sprawa polskiej przyszłości

Marsz Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej