„Wolne głosy”. Nawrocki: IPN to papierek lakmusowy polskiej niepodległości

Fot. Twitter/Instytut Pamięci Narodowej

Likwidacja IPN „to postulat niezgodny z polską racją stanu” - uważa dr Karol Nawrocki, który w piątek został wybrany na prezesa IPN. „Byłoby to wyrzeczenie się suwerenności w kwestii badań historycznych. Działalność IPN to papierek lakmusowy polskiej niepodległości” - powiedział Nawrocki w programie „Wolne głosy” na antenie TV Republika.

- Instytut, prowadzi wielowymiarowe badania nad historią XX w., nad dwoma totalitaryzmami i walki o niepodległość. Jest w naszym kraju bardzo dobrze rozpoznawalny. Przyczynia się do rozwoju naszej wiedzy historycznej i to, że wzbudza emocje to bardzo dobrze – podkreślił Nawrocki.

Jego zdaniem „historia i pamięć w kontekście międzynarodowym jest bardzo ważna”. Tym bardziej że – jak podkreślił gość TV Republika - „Polska ma piękną, często niestety tragiczną historię, którą z dumą możemy opowiedzieć światu. I nie musimy jej modyfikować, czy przykrywać, jak niektórzy nasi sąsiedzi” - dodał.

Historia nie jest odizolowaną dziedziną

Przypomniał również, że historia nie jest odizolowaną dziedziną. „Postrzeganie historii danego państwa ma wpływ na wyniki ekonomiczne. Historia jest elementem szerszej promocji” - podkreślił.

Zaznaczył, że prowadzenie takiej promocji na arenie międzynarodowej, „dyplomacji historycznej”, jest zadaniem niezwykle delikatnym. „Należy politykę pamięci dedykować do konkretnych państw. Inaczej wygląda debata z Węgrami, inaczej z USA, a inaczej jeszcze z Izraelem, Ukrainą, czy Niemcami” - zauważył Nawrocki.

Z Izraelem łączy nas wielowymiarowe doświadczenie historyczne

Odnosząc się do niejednokrotnie napiętych relacji z Izraelem, prezes IPN przypomniał, że „łączy nas z nim pamięć okrucieństwa II wojny światowej”. Nasza wspólna historia nie ogranicza się jednakże tylko do martyrologii. „Z narodem żydowskim łączy nas również wspólne życie obu narodów, od wieków średnich, ale także i wspólna walka o niepodległość. Jest to więc doświadczenie wspólnego życia, walki i cierpienia” - podkreślił gość TV Republika.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy